RankPrevious RankOverall RecordKey WinsKey LossesLast Week
1. Paul VI#122-2Bishop O’Connell (2X), Wesleyan Christian Academy (NC), Huntington Prep (WV), St. John’s (MD), Oak Ridge (FL), Cannon (NC), Gonzaga, Roselle Catholic (NJ), St. John’sOak Ridge (FL), Findlay Prep (NV)Wins over Good Counsel and St. John’s.
2.Bishop O'Connell#517-6Georgetown Prep (MD), Bishop McNamara, WT Woodson, St. Mary’s-Ryken, Good Counsel, Dematha Paul VI (2X), Dematha, St. John’s, GonzagaWins over Dematha and St. Mary’s-Ryken.
3. Trinity Episcopal#219-3VES, Trinity Christian (NC), Benedictine, Hopewell, Varina, Miller School, WT Woodson, STAB (2X), Bishop SullivanBlue Ridge, Mountverde (FL), John MarshallWins over Woodberry Forest and STAB; Lost to John Marshall.
4. Miller School#318-4Phelps School (PA), Mercersburg Academy (PA), Sacred Heart (AL), St. Anne's-Belfield, Williamsburg Christian, VA Academy, Massanutten PG, VES, Blue Ridge, Millwood, Bishop SullivanBishop Loughlin (NY), Conway (SC) Trinity Episcopal, HargraveWins over Covenant, Bishop Sullivan and HRA; Lost to Hargrave.
5. Varina#717-2Life Christian Academy, Highland Springs (3X), Cedar Shoals (GA), Graves County (KY), Colonial Forge, Henrico, ArmstrongTrinity Episcopal School, Park School of Buffalo (NY)Wins over Highland Springs and Lee-Davis.
6. Lake Taylor#417-1Norcom, Granby, Norview (2X), Wilson, Maury, Decatur (MD), LC Bird, Blue Ridge, BenedictineMauryLost to Maury.
7. Northside#1021-0Hidden Valley, Cave Spring (2X), Glenvar (2X), North Cross, EC Glass, Staunton River (2X), Spotswood, Greenfield (NC)N/AWins over Staunton River, Patrick Henry and Lord Botetourt.
8. Blue Ridge#616-6Trinity Episcopal, Millwood School, Ravenscroft (NC), Teay’s Valley (WV), Virginia Episcopal School (2X), Christ School (NC), Hargrave, MaurySt. Stephen's St. Agnes, Legacy Charter (SC), Oak Hill, Miller, Lake Taylor, Huntington PrepWin over VES; Lost to Huntington Prep.
9. Gate City#1019-1Lee (2X), Central Wise, Knoxville Christian, Floyd County, Union (2X), Abbingdon (2X), Cleveland (TN), Battle (2X)North Mecklenburg (NC)Wins over Battle, Abingdon and Pulaski.
10. Loudoun Valley #1120-1Clarke County, Potomac Falls, Battlefield, Martinsburg (WV) (2X), High Point Christian (NC), Handley, PhoebusConway (SC)Wins over Woodgrove and Park View.
11. Maury#1316-2Norcom, Booker T. Washington (2X), Norfolk Collegiate, Norview (2X), Granby (2X), Handley, John Marshall, Lake TaylorLake Taylor, Blue RidgeWin over Lake Taylor.
12. Western Branch#1218-0Oscar Smith (2X), Great Bridge, Nansemond River, Prince George, King’s ForkN/AWin over Hickory.
13. John Marshall#1515-6Cape Fear Christian (NC), Faith Assembly Christian Academy (NC), Armstrong, Potomac, Douglas Freeman, Trinity EpiscopalOakridge (FL), Archbishop Molloy (NY), Lakewood Ranch, MauryWins over Thomas Jefferson, JR Tucker and Trinity Episcopal.
14. LC Bird#813-2Manchester, James River, Woodside, Monacan (2X), Dudley (NC), Matoaca, Oscar SmithLake Taylor, George WytheWins over Cosby and Oscar Smith; Lost to George Wythe
15. Episcopal#1415-6Friendship Collegiate (MD), Glenelg County (MD), St. Stephen's St. Agnes (2X), Bishop Ireton, Flint Hill, Westtown (PA), St. Alban’s, CollegiateWoodrow Wilson (DC), Woodberry Forest, Bishop O’Connell, SSSAS, Bullis, Georgetown PrepWins over Landon and Collegiate; Lost to Georgetown Prep
16. Hopewell#1815-3Meadowbrook, Armstrong, Central VA Disciples, St. Chris, Huguenot, Matoaca, Prince GeorgeTrinity Episcopal, Highland Springs, MeadowbrookWins over Thomas Dale and Prince George.
17. Radford#2222-0Christiansburg (2X), Floyd County (2X), Pulaski County (2X), Allegheny, Giles (2X), Carroll County (2X), William FlemingN/AWins over Blacksburg, Carroll County, William Fleming and James River.
18. Collegiate#1617-3Cape Henry, Carmel School, Hampton Roads Academy, John Paul the Great, STAB (2X), FUMA, St. Chris (2X), Steward SchoolTrinity Episcopal, Episcopal, ChristchurchWin over St. Chris; Lost to Christchurch and Episcopal
19. Potomac School#1714-6Sandy Spring (MD), John Paul the Great, McKinley Tech, Landon, Takoma Academy, St. Stephen’s St. Agnes, St. ChrisVA Academy, Saint James (2X), Flint HillWin over St. Chris; Lost to Saint James
20. Virginia Episcopal School#1912-5Millwood, FUMA, Amelia Academy, Benedictine, Woodrow WilsonTrinity Episcopal School, Blue Ridge (2X), Benedictine, Miller SchoolWin over Central VA Disciples; Lost to Blue Ridge.
21. St. Stephen's St. Agnes#2017-6Benedictine (2X), Blue Ridge, Christ Chapel, Haverford (PA), Chavez, St. Andrew’s, Episcopal, St. Alban’s, STABEpiscopal (2X), Takoma Academy (MD), Potomac School, Georgetown Prep, BullisWins over STAB and Landon; Lost to Bullis
22. WalsinghamUnranked19-1Highland School, Cape Henry, West Potomac, Norfolk Academy, Hampton Roads Academy, Hampton ChristianMercersburg (PA)Wins over Greenbrier Christian and HRA.
23. George Marshall#2618-2Robinson, Westfield, South County, Wakefield, Chantilly, EdisonEdison, South CountyWins over Lee and Thomas Jefferson.
24. Williamsburg Christian#2119-5Life Christian, Atlantic Shores (2X), Prince George, Carmel School (2X), Central VA Disciples, Hampton Christian, Cape HenryMiller School, Capitol Christian, Hargrave, Life Christian Academy, Christ ChapelWins over StoneBridge, Atlantic Shores and Cape Henry; Lost to Christ Chapel.
25. Highland School#2320-3LCA, Eastern Mennonite, WFS, Eastern View, Norfolk Christian, Peninsula Catholic, Christ ChapelWalsingham, Flint Hill, STABWins over Fredericksburg Christian and Randolph Macon Academy.
26. Handley#2716-3Granby, Kettle Run, Spotswood, Millbrook, Fauquier (2X), Sherando (2X)Maury, Loudoun ValleyWins over Millbrook and Liberty.
27. Albemarle#2419-1Western Albemarle (2X), STAB, Charlottesville (2X), Louisa, Patrick Henry (Roanoke), HarrisonburgLouisa CountyWin over Charlottesville; Lost to Louisa County
28. HargraveUnranked12-4Miller School, North Cross, Bishop Sullivan, Norfolk Collegiate, Atlantic Shores, STABVES, Blue Ridge, Olympic (NC)Wins over Miller School and Northside Christian Academy.
29. Louisa CountyUnranked18-2Western Albemarle (2X), Eastern View, Colonial Forge, Grafton, AlbemarleAlbemarle, CarolineWins over Albemarle, Patrick Henry (Ashland) and Powhatan.
30. George Wythe (Richmond)#2515-4Cosby, North Stafford, Life Christian, Manchester (2X), Monacan, Eastern View, James River, LC BirdHighland Springs, North Stafford, Heritage, James RiverWins over LC Bird and Midlothian; Lost to James River.