RANKSCHOOLPREVIOUS RANKRECORDKEY WINSLOSSESUPCOMING GAMES
1DEMATHA (MD)126-3Goretti, @ Ryken, Roman Catholic, @ ER, @ Denton Guyer, Riverdale, Bowie, Wilson, Norcross, Gonzaga, St. John's (x2), O'Connell, McNamara (x2), PVI (x2)IMG Academy, La Lumiere, @ Gonzaga2/19 @ O'Connell, 2/23 WCAC Tournament
2PAUL VI (VA)223-6St. Frances, O'Connell (x2), Nicolet, Immaculate Conception, Liberty, McNamara (x2), @ Gonzaga (x2), Chavez, St. John's (x2)Montverde Academy, McEachern, Olive Branch, Shadow Mountain, DeMatha (x2)2/23 WCAC Tournament, 2/27 VISAA Tournament
3GONZAGA (DC)323-6MSJ, @ St. John's, Albany Academy, OSNA, Liberty, Bishop Gorman, McNamara, Olive Branch, Wheeler, O'Connell, DeMathaMcNamara, Abingdon, @ O'Connell, @ DeMatha, PVI (x2)2/19 vs. St. John's, 2/23 WCAC Tournament
4ELEANOR ROOSEVELT (MD)415-3Corona Del Sol, Bowie (x2), Wise, @ High PointDeMatha, Patrick School, Roselle Catholic2/21 vs. Flowers, 2/25 @ Flowers
5BISHOP WALSH (MD)716-5Georgetown Prep, Carroll, Lincoln, GorettiVermont Academy, Sanford, Oak Hill, Sunrise Christian, Wasatch Academy2/19 @ Keyser, 2/22 @ Lighthouse Christian
6ST. STEPHEN'S ST. AGNES (VA)922-3 Episcopal (x4), @ St. Andrew's, Molloy, Hoban, Latrobe, McKinnon, Sidwell, Bullis (x2), Landon (x2), Collegiate, Prep (x2), @ Potomac School, St. AlbansWilson, Flint Hill, Prep2/19 @ John Paul, 2/21 vs. Goretti, 2/26 VISAA Tournament
7PATTERSON (MD)1017-3City, Oakdale, Dunbar, PolyMonsignor Bonner, Sidwell, Morgan Park2/19 @ Digital Harbor, 2/23 @ Lake Clifton
8FLINT HILL (VA)524-3Episcopal, SSSAS, @ Wakefield, @ Bullis, Prep, St. Andrew's (x2), @ Trinity Episcopal, Middleburg, Maret, Potomac School (x2), Sidwell@ Sidwell, @ Cape Henry, @ Maret2/22, 2/23, 2/24 MAC Tournament, 2/26 VISAA Tournament
9POLY (MD)1116-4@ St. John's, Lake Clifton, Goretti, Granby, Bowie, St. FrancesWilson (x2), @ Patterson, WesttownTBD
10MOUNT ST. JOSEPH (MD)1924-6GCS (x2), SFA (x2), Walsingham, Ryan, McDonoghGonzaga, Miller, Goretti (x2), Boys' Latin, Loyola2/19 MIAA Quarterfinals vs. John Carroll, 2/26 BCL Quarterfinals
11ST. FRANCES (MD)1230-5Goretti (x2), Whitney Young, Abingdon, Brooklyn Collegiate, GCS (x2), Memphis East, St. Benedict's, AACS, Wilson, McDonogh, Simeon, Boys' Latin, LoyolaPaul VI, MSJ (x2), Bella Vista, Poly2/19 MIAA Quarterfinals vs. AACS, 2/26 BCL Quarterfinals
12WOODROW WILSON (DC)1327-8SSSAS, Poly (x2), National Christian, Riverview, Rock Creek, Blue Ridge, @ McKinley Tech, NCA, OSNA, Coolidge (x2)IMG Academy, Prolific Prep, Mountain Brook, Vashon, DeMatha, @ St. Frances, Our Savior Lutheran, Lincoln AcademyTBD
13ST. MARIA GORETTI (MD)1422-5Boys' Latin, Westtown, GCS, @ McDonogh, Schoolhouse Prep, Palmetto, North Miami, MSJ (x2)@ DeMatha, SFA (x2), Poly, @ Bishop Walsh2/21 @ SSSAS, 2/23 vs. Middleburg
14ST. JOHN'S (DC)1521-8McNamara (x2), Rock Creek, Bullis, Milton, @ Georgetown Prep, Bethlehem Catholic, O'ConnellNicolet, Gonzaga, Poly, DeMatha (x2), @ O'Connell, Paul VI (x2)2/19 @ Gonzaga
15BOYS' LATIN (MD)1629-5@ McDonogh, Ryken, Bullis, West Nottingham, Carroll (PA), Lincoln (PA), @ MSJ, @ GCS, McDonogh, AACS (x2)Goretti, Pallotti (x2), Maret, @ SFA2/19 MIAA Quarterfinals vs. GCS
16BISHOP MCNAMARA (MD)1720-10Gonzaga, Cesar Chavez, Bullis, Wesleyan Christian, Great Bridge, @ Carroll, Riverdale, St. Andrew's, O'Connell (x2), AACSSt. John's (x2), Landon, Liberty Heights, Paul VI (x2), @ Gonzaga, DeMatha (x2), IretonTBD
17BISHOP O'CONNELL (VA)818-11Sidwell, St. Charles, Gonzaga, St. John'sPaul VI (x2), Wheeler, N. Crowley, Cox Mill, St. Raymond, @ DeMatha, McNamara (x2), @ Gonzaga, @ St. John's2/19 vs. DeMatha, 2/23 WCAC Tournament, 2/27 VISAA Tournament
18NEW TOWN (MD)1814-1Wise, @ Milford Mill, @ DulaneyWhitman2/13 @ Lansdowne, 2/25 @ Dundalk
19ROCK CREEK CHRISTIAN (MD)2016-8Theodore Roosevelt, Cesar Chavez, @ Douglass, Granby, Friendship Tech, Gwynn Park, NCA (x2), @ Takoma Academy, RiverdaleBowie, @ St. John's, Cape Henry, Wilson, Riverdale (x2), @ Oak Hill, @ OSNA, Sunrise2/18 vs. Arundel Christian
20POTOMAC FALLS (VA)623-1Loudoun Valley, Freedom-South Riding (x2), Stone Bridge (x2), Tuscarora, Champe (x3), @ Briar Woods, @ Bishop SullivanFreedom-South Riding2/19 vs. Falls Church
21SIDWELL FRIENDS (DC)2219-6Flint Hill, Friendship Tech, GCS, Bullis, Pallotti, @ Episcopal, St. Elizabeth, Patterson, Maret (x2), St. Andrew'sPotomac School (x2), @ O'Connell, SSSAS, @ St. Andrew's, @ Flint Hill2/22 MAC Tournament
22MARET (DC)2418-6Trinity Episcopal, Friendship Tech, @ St. Andrew's, Cesar Chavez, Lincoln, Boys' Latin, Episcopal, @ Potomac School, Dunbar, Flint HillEpiscopal, Sidwell (x2), Whitney Young, @ Flint Hill, Potomac School2/22 MAC Tournament
23ST. ANDREW'S (MD)2115-8@ Georgetown Prep, Potomac School, McDonogh, Sidwell, @ MaretLandon, Maret, SSSAS, Flint Hill (x2), McNamara, @ Potomac School, @ Sidwell2/20 @ GDS
24NATIONAL CHRISTIAN (MD)2314-7@ Friendship Tech, Lanham Christian, Patrick School, First Love, Takoma AcademyFirst Love, Wilson, Mt. Zion Christian Academy, Rock Creek (x2), Wilson, Riverdale2/19 vs. Middleburg, 2/21 @ Capitol Christian, 2/23 vs. Mt. Zion
25BOWIE (MD)2513-6Bladensburg, Rock Creek, @ Wise, PotomacDeMatha, Poly, @ Eleanor Roosevelt (x2), NCA, WiseTBD
26CESAR CHAVEZ (DC)2616-6McKinley Tech, Takoma Academy, Norfolk CollegiateMcNamara, Rock Creek, Potomac, Riverdale, Maret, @ PVI2/19 Charter Schools Tournament vs. Paul
27WISE (MD)2716-4@ North Point, BowieNew Town, Bowie, Douglass, @ ER2/20 @ Northwestern, 2/22 vs. Suitland
28RICHARD MONTGOMERY (MD)2818-1Paint Branch, Springbrook, Thomas Johnson, Magruder, Gaithersburg, Northwest (x2), @ Clarksburg, @ Wootton (x2), QO, Rockville (x2), Whitman, B-CC@ Gaithersburg2/20 @ Churchill, 2/22 @ Seneca Valley, 2/25 @ Chapelgate
29DULANEY (MD)2919-3Curley, Catonsville, Towson, Franklin, St. George, @ Hereford, Dunbar, Lake CliftonNeumann-Goretti, New Town, DundalkTBD
30GAITHERSBURG (MD)3017-4Rockville, @ B-CC, Potomac (VA), Clarksburg (x2), Wootton, QO, RMRyken, @ RM, @ Northwest, @ Magruder2/22 @ QO