Posted On: 10/25/21 11:27 AM

Today Prep Hoops runs down the top shooters in the state, section by section.  Who are the 32?  Have a look at the list!

 

Class AAAA

Section 1 – Nolan Winter Nolan Winter 6'9" | PF Lakeville North | 2023 State #139 Nation MN of Lakeville North

Section 2 – Andy Stefonowicz Andy Stefonowicz 6'1" | PG Minnetonka | 2024 State MN of Minnetonka

Section 3 – Caleb Siwek Caleb Siwek 6'1" | SG Rosemount | 2022 State MN of Rosemount

Section 4 – Jack Janicki Jack Janicki 6'4" | CG White Bear Lake | 2023 State #160 Nation MN of White Bear Lake and Max Shikenjanski Max Shikenjanski 6'3" | SG Stillwater | 2023 State MN of Stillwater

Section 5 – Braeden Carrington Braeden Carrington 6'4" | SG Park Center | 2022 State #141 Nation MN of Park Center

Section 6 – Carter Bjerke Carter Bjerke 6'9" | PF Wayzata | 2022 State MN of Wayzata

Section 7 – Ben Kopetzki Ben Kopetzki 6'0" | PG Andover | 2023 State MN of Andover

Section 8 – Antonio Bluiett Antonio Bluiett 6'2" | PG Buffalo | 2022 State MN of Buffalo

 

Class AAA

Section 1 – Camden Holecek Camden Holecek 6'2" | SG Kasson-Mantorville | 2022 State MN of Kasson-Mantorville

Section 2 – BJ Omot BJ Omot 6'7" | SF Mankato East | 2022 State #231 Nation MN of Mankato East

Section 3 – Devin Newsome Devin Newsome 6'1" | SG South St Paul | 2022 State MN of South St. Paul

Section 4 – Taison Chatman Taison Chatman 6'4" | PG Totino-Grace | 2023 State #19 Nation MN of Totino-Grace

Section 5 – Matthew Bothun Matthew Bothun 6'8" | PF St. Francis | 2023 State MN of St. Francis

Section 6 – Sebastian Loder Sebastian Loder 6'2" | SG Orono | 2022 State MN of Orono

Section 7 – Ayden McDonald Ayden McDonald 6'4" | PG Hibbing | 2022 State MN of Hibbing

Section 8 – Donald Ferguson Donald Ferguson 6'1" | SG St. Cloud Tech | 2022 State MN of St. Cloud Tech

 

Class AA

Section 1 – Nolan Winter Nolan Winter 6'9" | PF Lakeville North | 2023 State #139 Nation MN of Lakeville North Section 2 – Andy Stefonowicz Andy Stefonowicz 6'1" | PG Minnetonka | 2024 State MN of Minnetonka Section 3 – Caleb Siwek Caleb Siwek 6'1" | SG Rosemount | 2022 State MN of Rosemount Section 4 – Jack Janicki Jack Janicki 6'4" | CG White Bear Lake | 2023 State #160 Nation MN of White Bear Lake and Max Shikenjanski Max Shikenjanski 6'3" | SG Stillwater | 2023 State MN of Stillwater Section 5 – Braeden Carrington Braeden Carrington 6'4" | SG Park Center | 2022 State #141 Nation MN of Park Center Section 6 – Carter Bjerke Carter Bjerke 6'9" | PF Wayzata | 2022 State MN of Wayzata Section 7 – Ben Kopetzki Ben Kopetzki 6'0" | PG Andover | 2023 State MN of Andover Section 8 – Antonio Bluiett Antonio Bluiett 6'2" | PG Buffalo | 2022 State MN of Buffalo   Class AAA Section 1 – Camden Holecek Camden Holecek 6'2" | SG Kasson-Mantorville | 2022 State MN of Kasson-Mantorville Section 2 – BJ Omot BJ Omot 6'7" | SF Mankato East | 2022 State #231 Nation MN of Mankato East Section 3 – Devin Newsome Devin Newsome 6'1" | SG South St Paul | 2022 State MN of South St. Paul Section 4 – Taison Chatman Taison Chatman 6'4" | PG Totino-Grace | 2023 State #19 Nation MN of Totino-Grace Section 5 – Matthew Bothun Matthew Bothun 6'8" | PF St. Francis | 2023 State MN of St. Francis Section 6 – Sebastian Loder Sebastian Loder 6'2" | SG Orono | 2022 State MN of Orono Section 7 – Ayden McDonald Ayden McDonald 6'4" | PG Hibbing | 2022 State MN of Hibbing Section 8 – Donald Ferguson Donald Ferguson 6'1" | SG St. Cloud Tech | 2022 State MN of St. Cloud Tech   Class AA Section 1 – Thomas Menk Thomas Menk 6'4" | SG Lewiston-Altura | 2022 State MN of Lewiston-Altura Section 2 – Conner Andree Conner Andree 6'0" | PG Saint Clair | 2022 State MN of St. Clair Section 3 – Jackson Loge Jackson Loge 6'8" | C Morris Area | 2022 State MN of Morris Area Section 4 – Mercy Miller Mercy Miller 6'4" | SG Minnehaha Academy | 2024 State MN of Minnehaha Academy  Section 5 – Jacob Butler Jacob Butler 6'5" | SF Minneapolis North | 2022 State MN of Minneapolis North Section 6 – Jay Neubert Jay Neubert 6'2" | SG Sauk Centre | 2024 State MN of Sauk Centre Section 7 – Cuinn Berger of Esko Section 8 – Dylan Fox Dylan Fox 6'2" | SF Warroad | 2022 State MN of Warroad   Class A Section 1 – Ethan Pack Ethan Pack 6'1" | SG Hayfield | 2023 State MN of Hayfield Section 2 – Jevan Wilfahrt Jevan Wilfahrt 6'1" | SG New Ulm Cathedral | 2024 State MN of New Ulm Cathedral Section 3 – Kaiden Allpress of LQPV Section 4 – Charlie Bovee of Legacy Christian Section 5 – Eddie Kramer Eddie Kramer 6'4" | SF Nevis | 2022 State MN of Nevis Section 6 – Kaden Pieper Kaden Pieper 6'3" | PG BBE | 2023 State MN of BBE Section 7 – Asher Zubich Asher Zubich 6'1" | SG Mountain Iron-Buhl | 2023 State MN of Mt. Iron-Buhl Section 8 – Dominic Fairbanks Dominic Fairbanks 5'10" | PG Cass Lake-Bena | 2024 State MN of Cass Lake-Bena

Minnesota All Access Pass

Subscribe to Prep Hoops Minnesota to get access to all premium articles and prospect rankings for as little as $2 per week with an annual subscription!