Posted On: 10/14/21 2:02 PM

Best juniors in the state section by section?  Here is our list of 32.  One player for each section, eight from each class.  

 

Class AAAA

Section 1 – Nolan Winter Nolan Winter 6'9" | PF Lakeville North | 2023 State #139 Nation MN of Lakeville North

Section 2 – Chiddi Obiazor Chiddi Obiazor 6'5" | SF Eden Prairie | 2023 State #165 Nation MN of Eden Prairie

Section 3 – Khalif Bettis Khalif Bettis 6'4" | SF Apple Valley | 2023 State MN of Burnsville

Section 4 – Jack Janicki Jack Janicki 6'4" | CG White Bear Lake | 2023 State #160 Nation MN of White Bear Lake and Max Shikenjanski Max Shikenjanski 6'3" | SG Stillwater | 2023 State MN of Stillwater

Section 5 – Lincoln Palbicki Lincoln Palbicki 6'10" | C Maple Grove | 2023 State MN of Maple Grove

Section 6 – CJ O’Hara CJ O’Hara 6'4" | SG Totino-Grace | 2023 State #171 Nation MN of Hopkins

Section 7 – Samuel Musungu Samuel Musungu 6'1" | PG Andover | 2023 State MN of Andover

Section 8 – Cade Osterman Cade Osterman 6'1" | PG Elk River | 2023 State MN of Elk River

 

Class AAA

Section 1 – Pal Wal Pal Wal 6'5" | SF Albert Lea | 2023 State MN of Albert Lea

Section 2 – Jalen Hayes Jalen Hayes 6'1" | PG Mankato East | 2023 State MN of Mankato East

Section 3 – Nasir Whitlock Nasir Whitlock 6'1" | PG DeLaSalle | 2023 State MN of DeLaSalle

Section 4 – Taison Chatman Taison Chatman 6'4" | PG Totino-Grace | 2023 State #19 Nation MN of Totino-Grace

Section 5 – Matthew Bothun Matthew Bothun 6'8" | PF St. Francis | 2023 State MN of St. Francis

Section 6 – Isaiah Hagen Isaiah Hagen 6'3" | PG Orono | 2023 State MN of Orono

Section 7 – Blake Schmitz Blake Schmitz 6'0" | PG Hermantown | 2023 State MN of Hermantown

Section 8 – Dontae Horshaw Dontae Horshaw 6'0" | PG St. Cloud Tech | 2023 State MN of St. Cloud Tech

 

Class AA

Section 1 – Nolan Winter Nolan Winter 6'9" | PF Lakeville North | 2023 State #139 Nation MN of Lakeville North Section 2 – Chiddi Obiazor Chiddi Obiazor 6'5" | SF Eden Prairie | 2023 State #165 Nation MN of Eden Prairie Section 3 – Khalif Bettis Khalif Bettis 6'4" | SF Apple Valley | 2023 State MN of Burnsville Section 4 – Jack Janicki Jack Janicki 6'4" | CG White Bear Lake | 2023 State #160 Nation MN of White Bear Lake and Max Shikenjanski Max Shikenjanski 6'3" | SG Stillwater | 2023 State MN of Stillwater Section 5 – Lincoln Palbicki Lincoln Palbicki 6'10" | C Maple Grove | 2023 State MN of Maple Grove Section 6 – CJ O’Hara CJ O’Hara 6'4" | SG Totino-Grace | 2023 State #171 Nation MN of Hopkins Section 7 – Samuel Musungu Samuel Musungu 6'1" | PG Andover | 2023 State MN of Andover Section 8 – Cade Osterman Cade Osterman 6'1" | PG Elk River | 2023 State MN of Elk River   Class AAA Section 1 – Pal Wal Pal Wal 6'5" | SF Albert Lea | 2023 State MN of Albert Lea Section 2 – Jalen Hayes Jalen Hayes 6'1" | PG Mankato East | 2023 State MN of Mankato East Section 3 – Nasir Whitlock Nasir Whitlock 6'1" | PG DeLaSalle | 2023 State MN of DeLaSalle Section 4 – Taison Chatman Taison Chatman 6'4" | PG Totino-Grace | 2023 State #19 Nation MN of Totino-Grace Section 5 – Matthew Bothun Matthew Bothun 6'8" | PF St. Francis | 2023 State MN of St. Francis Section 6 – Isaiah Hagen Isaiah Hagen 6'3" | PG Orono | 2023 State MN of Orono Section 7 – Blake Schmitz Blake Schmitz 6'0" | PG Hermantown | 2023 State MN of Hermantown Section 8 – Dontae Horshaw Dontae Horshaw 6'0" | PG St. Cloud Tech | 2023 State MN of St. Cloud Tech   Class AA Section 1 – Carter Todd Carter Todd 6'4" | SF La Crescent | 2023 State MN of La Crescent Section 2 – Mason Schirmer Mason Schirmer 5'9" | PG Maple River | 2023 State MN of Maple River Section 3 – Gannon Ahrendt of Luverne Section 4 - AJ Greene AJ Greene 6'1" | PG Concordia Academy | 2023 State MN of Concordia Academy Section 5 – Boden Kapke Boden Kapke 6'11" | C Holy Family | 2023 State MN of Holy Family Section 6 – Matthew Warring of Sauk Centre Section 7 – Eli Laposky Eli Laposky 6'1" | SG Pequot Lakes | 2023 State MN of Pequot Lakes Section 8 – Owen Leach Owen Leach 6'6" | PF Dillworth Glyndon-Felton | 2023 State MN of DGF   Class A Section 1 – Buay Koak Buay Koak 6'3" | SG Lyle-Austin Pacelli | 2023 State MN of Lyle/Austin-Pacelli Section 2 – Zach Anderson Zach Anderson 6'6" | SF Martin County West | 2023 State MN of Martin County West Section 3 – Nathan Fenske Nathan Fenske 6'2" | SG Lakeview | 2023 State MN of Lakeview Section 4 – Aiden Johnson Aiden Johnson 6'4" Legacy Christian Academy | 2023 MN of Legacy Christian Section 5 – Caleb Schustad Caleb Schustad 5'7" | PG Braham | 2023 MN of Braham  Section 6 – Kaden Pieper Kaden Pieper 6'3" | PG BBE | 2023 State MN of BBE Section 7 – Austin Josephson Austin Josephson 6'9" | C South Ridge | 2023 State MN of South Ridge Section 8 – Zac Blawat Zac Blawat 6'2" | SF Badger-Greenbush-Middle River | 2023 State MN of Badger/Greenbush-Middler River

Minnesota All Access Pass

Subscribe to Prep Hoops Minnesota to get access to all premium articles and prospect rankings for as little as $2 per week with an annual subscription!