Posted On: 02/17/20 9:57 AM

photo: Matthew Cletus Photography

Last season’s final edition of the OHSAA Power Rankings correctly predicted the state champion for all four divisions. 

This year, our No. 1s finish up as St. Edward, St. Vincent-St. Mary, Ottawa-Glandorf, and Richmond Heights.

The margin is thin, though. Razor thin. All four are a hair ahead of the No. 2s: Moeller, Lutheran East — who beat STVM at home in overtime on Feb. 7 —Taft, and Columbus Grove.

Ultimately, the tie-breaker came down to the question of, “Who would win this game if they play in March?”

Beyond the top two spots, playing well at the right time was a crucial component. A team’s overall body of work may indicate that they should be ranked high. But, if all of your best wins came in December and you’re losing in February, you slid down. If you just lost your most important player to injury, you slid down.

OK! Here it is:

 

DIVISION I

TeamRecordPt. Dif.Quality WinsLosses
#1 St. Edward19-1+13.7Brush, STVM, First Love (PA), St. Ignatius (2x), Lorain, Huntington Prep, Princeton, Aspire Prep, Lutheran East, Cleveland Central Catholic, ISA PrepBradley
#2 Moeller21-1+20.6Lutheran East, Chillicothe, Medina, Adrey Kell (NC), St. Andrew's Episcopal (MD), Centerville, LaSalle (2x), Elder (2x), Hughes, St. Xavier (2x), TurpinSt. Vincent-St. Mary
#3 Lakota East20-2+13.0Taft, St. Xavier, Princeton (2x), Hamilton, Mentor, Oak HillsMadison Memorial (WI), Oak Hills
#4 Gahanna21-1+12.2Pickerington North, Walnut Ridge, Pickerington Central (2x)Pickerington North
#5 Bradley20-2+15.4Hamilton Southeastern (IN), Thomas Worthington (2x), Pickerington North, St. EdwardWalnut Ridge, Trotwood
#6 Columbus South20-1+23.5St. Charles, Thomas Worthington, Dr. Krop (FL), Doral (FL), Walnut RidgeWalnut Ridge
#7 LaSalle19-3+14.8Covington Catholic (KY), Hamilton, Elder, Oak Hills, St. Xavier, McNicholasMoeller (2x), Elder
#8 Green17-2+15.1GlenOak (2x), Boardman, Canton McKinleyCanton McKinley, St. Vincent-St. Mary
#9 Canton McKinley17-4+8.0Butler (PA), Green, Lima Senior, GlenOak, WoosterGlenOak, St. Ignatius, Green, St. Vincent-St. Mary
#10 Mentor14-5+11.4Greeneville (TN), Shaker Heights, MedinaMedina, North Mecklenberg (NC), First Assembly (NC), Solon, Lakota East

On the cusp (in order): Lima Senior, Walnut Ridge, Medina, Pickerington North, Shaker Heights, Pickerington Central

On the radar (not in order): Bordman, Elder, Newark, Start, St. Xavier, Wooster

 

DIVISION II

TeamRecordPt. Dif.Quality WinsLosses
#1 St. Vincent-St. Mary16-4+13.6Pickerington North, Moeller, Cleveland Central Catholic, Chaminade (CA), St. Ignatius, Lorain, Warrensville Heights, Elder, Trotwood, Brush, Green, Hoban, Walsh Jesuit, Canton McKinleySierra Canyon (CA), Chaminade (MO), St. Edward, Lutheran East
#2 Lutheran East16-3+14.5Cleveland Central Catholic, Ferndale (MI), Fern Creek (KY), East Tech, Brush, Alter, Warrensville Heights, Rhodes, St. Vincent-St. MaryMoeller, St. Edward, Shaker Heights
#3 Lima Shawnee21-0+21.3Lima Perry, Lima Senior, St. Mary's, Ottawa-Glandorf, Findlay
#4 Trotwood20-2+17.1Trinity (KY), Thurgood Marshall, Wayne, Centerville, BradleyBallard (KY), St. Vincent-St. Mary
#5 Wyoming21-0+20.6Deer Park, Mount Healthy
#6 Hughes17-5+10.6London, Cincinnati Woodward (2x), Taft (2x)Thurgood Marshall, Dunbar, Palm Beach Central (FL), Moeller, Fairmont
#7 Sandusky19-1+15.7Norwalk, Glenville, RogersNorwalk
#8 Cleveland Central Catholic14-6+4.0Fairview, Lake Catholic, Hoban, Garfield Heights, St. Ignatius, Toledo St. John's, SPIRELutheran East, St. Vincent-St. Mary, Lorain, Lake Catholic, St. Edward, Hoban
#9 Alter18-4+15.1Loudon Valley (VA), Durham Academy (NC), Chaminade Julienne (2x), Badin, McNicholasMcNicholas, Lutheran East, Beavercreek, Badin
#10 Rogers17-3+19.7Start (2x), Walnut Ridge, Arbor Prep (MI), Anthony WayneLima Senior, St. Xavier, Sandusky

On the cusp (in order): Badin, Upper Sandusky, Heath

On the radar (not in order): Alder, DeSales, Lake Catholic, McNicholas, Revere, Thurgood Marshall

 

DIVISION III

TeamsRecordPt. Dif.Quality WinsLosses
#1 Ottawa-Glandorf20-1+22.7St. Marys, Archbold, Bluffton, Findlay, Lima Senior, EastwoodLima Shawnee
#2 Taft14-7+11.9Richmond Heights, Whitehall, Cincinnati Woodward (2x), Thurgood MarshallHuntington Prep, Lakota East, Hughes, McNicholas, Covington Catholic (KY), Hughes, St. Xavier
#3 Worthington Christian17-4+13.5The Wellington School (2x), St. Charles, Johnstown, Grandview Heights, Whitehall, Buckeye ValleyThurgood Marshall, Grandview, Buckeye Valley, Whitehall
#4 Fairview16-4+13.9Benedictine, Holy Name, Elyria CatholicCleveland Central Catholic, Holy Name, Elyria Catholic, Parma
#5 Evegreen19-1+15.3Cardinal Stritch, Wauseon, ArchboldSwanton
#6 Willard19-2+21.7Upper Sandusky, Norwalk, Huron (2x), Norwalk St. Paul, Shelby, Oak HarborMargaretta, Oak Harbor
#7 Versailles21-1+11.5Fort Recovery, Fort Loramie, MinsterAnna
#8 Harvest Prep18-3+23.3Campbell County (KY), Conner (KY), Rosecrans (2x)Somerset Southwestern (KY), Danville (KY), Olentangy Liberty
#9 Deer Park18-1+16.9Gamble, St. Augustine (NJ)Wyoming
#10 Cardinal Stritch14-6+14.3Toledo Christian, North Royalton, Lawrenceburg (IN), Oak HarborToledo St. Francis, Evergreen, Greenwood (KY), Toledo Christian, Ottawa Hills, Toledo Central Catholic

On the cusp (in order): Fairland, Elyria Catholic, CHCA, North Union

On the radar (not in order): Anna, Crestwood, Warrensville Heights

 

DIVISION IV

TeamRecordPt. Dif.Quality WinsLosses
#1 Richmond Heights17-4+33.8RevereSt. Ignatius, Taft, Cleveland Heights, Huron (MI)
#2 Columbus Grove21-0+21.0Arlington, Ottoville, Bluffton, Jackson Center
#3 Grandview Heights17-5+14.6Worthington Christian, Johnstown, Northmor, Buckeye Valley, Whitehall, The Wellington SchoolLiberty Union, Buckeye Valley, Whitehall, The Wellington School, Worthington Christian
#4 Ottoville17-3+14.8Minster, Anna, KalidaColumbus Grove, Antwerp, Delphos St. John's
#5 Toledo Christian18-2+18.7Hiland, Maumee Valley (2x), Ottawa Hills, Cardinal StritchCardinal Stritch, Archbold
#6 Hiland18-4+14.9East Tech, Fort Loramie, Malvern, Triway, Ridgewood, Tuscarawas ValleyToledo Christian, Ridgewood, Tuscarawas Valley, Western Reserve Academy
#7 Old Fort19-1+15.3Fremont St. Joseph (2x), Hopewell Loudon (2x), Tiffin Calvert (2x), MargarettaOak Harbor
#8 Antwerp21-0+23.6Ottoville, Wayne Trace
#9 Jackson Center17-5+10.4Fort Loramie (2x), Botkins, Fairlawn (2x), MinsterAnna, Marion Local, Anna, Botkins, Columbus Grove
#10 Lucas20-1+16.6Northmor, South Central, Ontario, NorwayneWaynedale

On the cusp (in order): Fort Loramie, Minster

On the radar (not in order): Cincinnati Christian, Glenwood, Malvern, Peebles, Rosecrans, The Wellington School