DMV Top-30 Power Rankings: Week 14
St. Frances, winner of 12 straight, is our new #1 this week. IAC Champ St. Stephens & St. Agnes holds steady at #3 while St. Charles and Good Counsel move up to #9 and #10 respectively. Potomac is one of this week’s biggest risers, up 6 spots to #13 after knocking off Eleanor Roosevelt at the PG Challenge. Freshly-crowned DCIAA Champ Theodore Roosevelt also moves up 6 spots to #14. And last but not least, perhaps the area’s hottest team Highland checks in at #30.
The , released every Monday during the season, are completely subjective. If you have a question or comment for us, send us an email or contact us via Twitter.
RANK | SCHOOL | PREVIOUS RANK | RECORD | KEY WINS | LOSSES | STREAK | UPCOMING GAMES |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | ST. FRANCES (MD) | 2 | 33-3 | Riverdale, Coolidge, Boys’ Latin, Simeon, Pallotti, Goretti (x2), Spalding (x2), West Oaks, Salesanium, Gilman, Mt. Carmel (x2), Imhotep, Loyola (x2), GCS, JC (x2), Poly, Oak Hill, MSJ | Sunrise Christian, @ IMG, @ MSJ | W12 | 2/18 MIAA Quarterfinals vs. GCS |
2 | DEMATHA (MD) | 1 | 25-3 | MSJ, Carroll (x2), DJO, Eleanor Roosevelt, Canterbury, Charlotte Christian, SSSAS, Mater Dei, SJC (x2), McNamara (x2), Gonzaga (x2), Simeon, Rancho Christian, Paul VI, @ GC | Sunrise Christian, @ Montverde, @ PVI | L1 | 2/17 vs. GC |
3 | ST. STEPHEN’S ST. AGNES (VA) | 3 | 24-3 | @ Ireton, STAB, Bishop Sullivan, Hargrave, @ Goretti, Imhotep, Gray Collegiate, Riverdale, Flint Hill (x2), Episcopal (x3), Bullis (x2) | @ Gonzaga, @ DeMatha, St. Benedict’s | W6 | 2/25 VISAA Tournament vs. TBD |
4 | POLY (MD) | 4 | 17-2 | Digital Harbor, Wilson, Franklin, Lake Clifton, Harvard Westlake, Patterson, Bishop Walsh, Chester, Edmonson, @ City, IMG | St. John’s, SFA | W6 | TBA |
5 | PAUL VI (VA) | 5 | 22-7 | Carroll (x2), IMG, Word of God, Ireton (x2), @ Archbishop Wood, Gonzaga, GC (x2), Greenwood, Washington, Sierra Canyon, SJC (x2), DJO (x2), DeMatha | Archbishop Stepinac, McNamara (x2), Wasatch Academy, Oak Hill, @ DeMatha, @ Gonzaga | W2 | 2/22 WCAC Quarterfinals vs. TBD |
6 | GONZAGA (DC) | 7 | 20-9 | McNamara (x2), Loyola, Ireton (x2), Carroll (x2), Gonzaga Prep, Knoxville Catholic, SSSAS, O’Dea, McEachern, @ SJC, GC, DJO, PVI | @ GC, Sunrise Christian, IMG Academy, @ PVI, DeMatha (x2), La Lumiere, Rancho Christian, SJC | W2 | 2/16 vs. Ryken |
7 | ST. JOHN’S (DC) | 6 | 23-7 | Carroll, McNamara (x2), Bullis, Rock Creek, Morgan Park, Poly, LuHi, Ireton (x2), GC (x2), @ Gonzaga | Dorman, DeMatha (x2), Carroll, PVI (x2), Gonzaga | W1 | 2/22 WCAC Quarterfinals vs. TBD |
8 | MOUNT ST. JOSEPH (MD) | 8 | 24-5 | @ Pallotti, GCS, Mt. Carmel (x2), North Miami, Mt. Lebanon, Mater Academy, John Carroll (x2), Loyola (x2), @ Spalding, Goretti (x2), SFA, @ Gilman | DeMatha, @ McDonogh, @ Boys’ Latin, Spalding, @ SFA | L1 | 2/18 vs. Pallotti |
9 | ST. CHARLES (MD) | 11 | 18-1 | Huntingtown, @ O’Connell, Leonardtown, Wise, Gaithersburg, Riverdale, Westlake (x2) | Middleburg | W14 | 2/19 vs. Lackey, 2/21 @ North Point |
10 | GOOD COUNSEL (MD) | 12 | 19-10 | Gonzaga, McNamara (x2), Spalding, Pine Crest, Miami Northland, Ireton (x2), DJO (x2), @ Carroll | Xaverian, John Carroll, Westminister, SJC (x2), PVI (x2), Gonzaga, DeMatha, Carroll | W1 | 2/17 vs. DeMatha |
11 | NATIONAL CHRISTIAN (MD) | 13 | 18-5 | First Love, Cardinal Newman, Orangeville Prep, Northwood Temple, Mt. Zion, Teays Valley, Rock Creek, Legacy | Gill St. Bernard’s, Westtown, @ Riverdale, MCSCS, Montverde Academy | W4 | 2/19 vs. Capital Christian, 2/21 vs. Mt. Zion, 2/24 @ Rock Creek |
12 | ROCK CREEK CHRISTIAN (MD) | 14 | 21-6 | Thurgood Marshall, Glenelg Country, First Love, Fairfax Christian, Core4 Academy, St. Benedict’s, Beckley Prep, South Shore, Lake Clifton, Edmonson, Carroll, Constitution, @ Riverdale | St. John’s, Our Saviour Lutheran, Immaculate Conception, Norcross, @NCA, Wasatch Academy | W2 | 2/19 vs. Riverdale Baptist, 2/21 vs. Arundel Christian, 2/24 vs. NCA |
13 | POTOMAC (MD) | 19 | 19-1 | Potomac (VA), Flint Hill, Douglass (x2), Fairmont Heights (x2), Theodore Roosevelt, Largo, Eleanor Roosevelt | Oxon Hill | W5 | 2/18 vs. Central, 2/20 @ Oxon Hill |
14 | THEODORE ROOSEVELT (DC) | 20 | 29-1 | Patterson, Wilson (x2), Loudoun Valley, Coolidge, Fairfax Christian, Friendship Tech, SEED, @ TMA, McKinley Tech (x2), Dunbar | Potomac (MD) | W12 | DCSAA Tournament TBA |
15 | ST. ANDREW’S (MD) | 15 | 21-4 | McDonogh, Potomac School (x2), Sidwell (x2), Bergen Catholic, Freedom Christian, @ McNamara, Maret (x2) | @ Goretti, Moeller, Flint Hill (x2) | W3 | 2/21 MAC Tournament vs. TBD |
16 | ELEANOR ROOSEVELT (MD) | 10 | 16-3 | @ South River, Northern, Flowers (x2), Dover, @ Wise, @ Bladensburg, @ High Point, @ Bowie | @ DeMatha, Albany, Potomac | L1 | 2/18 vs. Bowie, 2/20 @ DuVal |
17 | MIDDLEBURG (VA) | 9 | 20-4 | Life Christian (x2), Episcopal, @ Flint Hill, Fairfax Christian, Friendship Tech, St. Charles, Western Branch, Peninsula Catholic, @ Christ Chapel, @ Miller, Takoma Academy, VES | @ Life Christian, @ Blue Ridge, Nansemond-Suffolk, @ Carmel | W1 | 2/18 vs. Goretti |
18 | BISHOP MCNAMARA (MD) | 16 | 17-11 | Ireton (x2), Seton Hall Prep, PVI (x2), Landstown, DJO (x2), Carroll (x2), Ryken | Gonzaga (x2), St. John’s (x2), GC (x2), Liberty Heights, @ Ryken, @ DeMatha (x2), St. Andrew’s, Riverdale | L2 | 2/17 vs. The Heights, 2/20 vs. Ryken |
19 | EPISCOPAL (VA) | 17 | 17-6 | @ Potomac School, Sidwell Friends, Bishop Ireton, Flint Hill, Bullis (x2), Trinity Episcopal | Middleburg, SSSAS (x3), Bullis, @ John Paul | L1 | 2/25 VISAA Tournament vs. TBA |
20 | BULLIS (MD) | 18 | 18-7 | Pallotti, John Carroll, @ Salesianum, @ Haverford, VES, STAB, @ Benedictine, Potomac School, @ Episcopal, Carroll | Riverdale Baptist, @ Flint Hill, St. John’s, SSSAS (x2), Episcopal (x2) | L1 | 2/20 vs. Linganore, 2/26 MD State Quarterfinals vs. TBD |
21 | WOODROW WILSON (DC) | 21 | 20-4 | Loyola, Riverwood, New Manchester, Riverdale Baptist, Ron Brown (x2), Norfolk Collegiate, Dunbar, HD Woodson | Poly, @ Theodore Roosevelt, Campbell | L1 | DCSAA Tournament TBA |
22 | BISHOP WALSH (MD) | 22 | 12-11 | Coolidge, Chaminade, James Island, Greater Atlanta Christian, Riverdale Baptist (x2) | Word of God, @ De La Salle, Bartow, Mater Dei, ISA Osborne, Oak Hill, Poly, Carolina Academy, La Lumiere, Wasatch Academy, Sunrise Christian | L1 | 2/18 @ New Hope |
23 | GILMAN (MD) | 23 | 16-8 | Boys’ Latin (x2), Eagle Academy, Loyola, McDonogh (x2), Spalding, GCS, Pallotti, @JC, AACS | Mervo, @ Mt. Carmel, @ GCS, SFA, @ City, Pallotti, MSJ, Reservoir | W5 | 2/18 MIAA Quarterfinals vs. Spalding |
24 | ARCHBISHOP SPALDING (MD) | 24 | 17-10 | Pallotti, McDonogh, Mt. Carmel, John Carroll, Goretti (x2), @ Loyola, @ Potomac School, @ MSJ, Boys’ Latin | Gilman, Carroll, Good Counsel, SFA (x2), Loyola, @ GCS, MSJ, @ JC, Mt. Carmel | W1 | 2/18 MIAA Quarterfinals @ Gilman |
25 | FLINT HILL (VA) | 26 | 18-10 | Bullis, Maret (x2), St. Andrew’s (x2), Potomac School, John Paul, Sidwell, @ CCA | Middleburg, @ Potomac School, @ Potomac (MD), SSSAS (x2), Ireton, @ Episcopal, Carroll, @ Sidwell, STC | W6 | 2/21 MAC Quarterfinals vs. TBD, 2/22 MAC Semifinals vs. TBD, 2/23 MAC Championship vs. TBD |
26 | LAKE CLIFTON (MD) | 27 | 15-4 | Oxon Hill, @ Mervo, @ City, Edmonson, Dunbar | @ Poly, @ Sanford, Albany, Rock Creek | W10 | 2/21 vs. River Hill |
27 | JOHN CARROLL (MD) | 25 | 20-10 | Good Counsel, Mt. Carmel, @ McDonogh, @ Goretti, Pallotti, @ Loyola, @ Mt. Carmel, Spalding, Boys’ Latin, GCS | @ Bullis, Ireton, MSJ (x2), Spalding, SFA (x2), Goretti, Gilman, Loyola | L1 | 2/18 MIAA Quarterfinals @ Boys’ Latin |
28 | CITY (MD) | 28 | 18-2 | @ Mervo, @ Broadneck, Old Mill, Patterson, Edmonson, Gilman, Milford Mill, @ Dunbar | Lake Clifton, Poly | W1 | 2/19 vs. Coppin Academy |
29 | OXON HILL (MD) | 29 | 17-3 | Bedford Academy, Fairfax Christian, Douglass (x2), @ Potomac, @ Fairmont Heights, DuVal | Lake Clifton, @ Largo, Fairmont Heights | W8 | 2/18 vs. Central, 2/20 @ Oxon Hill |
30 | HIGHLAND (VA) | HM | 25-2 | @ Peninsula Catholic, Maret, STAB, St. Albans, St. Peter’s, Benedictine, Carmel, Hargrave, @ VES, Veritas | Carmel, Pallotti | W16 | 2/20 vs. TBA |
HONORABLE MENTION (LISTED ALPHABETICALLY)
ARCHBISHOP CARROLL (DC)
BISHOP IRETON (VA)
BOYS’ LATIN (MD)
DOUGLASS (MD)
GLENELG COUNTRY (MD)
LOYOLA BLAKEFIELD (MD)
MARET (DC)
PALLOTTI (MD)
RIVERDALE BAPTIST (MD)
SIDWELL FRIENDS (DC)