Breakdown Tip Off Classic – First Look
This Saturday is the single biggest day of the Minnesota high school basketball season when it comes to all the talent being in one location. The Breakdown Tip Off Classic at Hopkins High School.
There are 36 teams playing 18 games on 2 different courts on 1 big day. Those teams include all of the top 10 in Class AAAA basketball as well as 6 others, 7 teams from Class AAA basketball including 5 of the top 6 ranked teams, 6 Class AA teams including the top 5 ranked teams in the class, and 2 top 10 teams from Class A.
Top 5 Match-Ups
#1 AAAA Minnehaha Academy vs #5 AAAA Cretin-Derham Hall
#2 AA Lake City vs #4 AA Minneapolis North
#2 AAA DeLaSalle vs #3 AAAA Mankato East
#2 AAAAA Eden Prairie vs #3 Prior Lake
The Headliners
#1 AA Waseca vs #10 AAAA Champlin Park
#4 AAAA Wayzata vs #8 AAAA Eastview
#6 AAAA Hopkins vs #7 AAAA Shakopee
#1 AAAA Park Center vs #9 AAAA East Ridge
#3 AA Caledonia vs #8 AA Maranatha Christian
#2 A BOLD vs #7 A Minnetoa
#5 AA Perham vs #8 AAA Mound-Westonka
Top Seniors
#1 Jalen Suggs of Minnehaha Academy
#2 Dawson Garcia of Prior Lake (Marquette)
#3 Kerwin Walton of Hopkins
#4 Dain Dainja of Park Center (Baylor)
#5 Ben Carlson of East Ridge (Wisconsin)
#6 Steven Crowl of Eastview (Wisconsin)
#10 Jacob Hutson of Edina (Loyola Chicago)
#11 Drake Dobbs of Eden Prairie (Liberty)
#12 Nathan Heise of Lake City (Northern Iowa)
#13 J’Vonne Hadley of CDH
#14 Connor Christensen of Eden Prairie (Dartmouth)
#15 Noah King of Caledonia (South Dakota State)
#16 Charlie Katona of Shakopee (UMD)
#17 Terry Lockett of Minnehaha Academy
#18 John Henry of Eden Prairie
#19 Josh Brown of Park Center
#20 Tyree Ihenacho of Prior Lake (North Dakota)
#22 Austin Andrews of Eden Prairie (UMD)
#23 Cameron Steele of Minnetonka (Abilene Christian)
#24 Matthew Willert of Buffalo (St. Cloud State)
#26 DT Frierson of Park Center
The Top 10 Juniors at the Top Off Classic
Chet Holmgren of Minnehaha Academy (1)
Andrew Morgan of Waseca (2)
Andre Gray of Hopkins (3)
Cade Haskins of DeLaSalle (4)
Riley Mahlman of Lakeville South (5)
Davon Townley of Minneapolis North (6)
Reid Patterson of Lakeville South (7)
Francis Nowakorie of Champlin Park (8)
Kody Williams of Wayzata (9)
Kyrree Willingham of Waseca (10)
The Top Dozen Sophomores at the Top Off Classic
Tre Holloman of CDH (1)
Camden Heide of Wayzata (2)
Prince Aligbe of Minnehaha Academy (3)
Elvis Nnaji of Hopkins (4)
Eli King of Caledonia (5)
Chase Carter of Minnehaha Academy (6)
Willie Wilson of Minneapolis North (7)
Blessed Barhayiga of Osseo (8)
Kendall Blue of East Ridge (9)
Braden Carrington of Park Center (10)
Joshua Ola-Joseph of Osseo (11)
Malcolm Jones of Prior Lake (12)