The 2019 MIAC Recruiting Class
In this article:
High school season is underway. But D3 college hoops has been going for over a month now, and today we’ll run down the recent MN grads suiting up in the MIAC for the first time this season.
Augsburg
Joe Palmer, 6-3 SG, Faribault
Burke Nesbit, 6-2 SG, Le Sueur-Henderson
Makhi Moore, 6-0 G, St. Louis Park
Bradley Winter, 6-7 PF, Winona
James Streeter, 6-10 C, Totino-Grace (transfer from Lake Region State)
Bethel
Eli Barlue, 6-5 PF, Osseo
Steven Eckard, 6-3 SG, Owatonna
Ethan Eide, 6-2 SF, Christian Life Academy
Matt Kruse, 6-3 SG, Spectrum
Ben Maslow, 6-4 F, Trinity School
Sam Nelson, 6-4 F, Waconia
Izaak Raspberry, 6-1 PG, Eastview
Nate Schwarz, 6-3 F, Southwest Christian
Solomon Whalen, 6-2 G, Tartan
Carleton
Isaac Tessier, 6-1 G, White Bear Lake
Matt Wyffels, 6-4 F, Centennial
Carson Sawatzke, 6-1 PG, Monticello
Jeremy Beckler, 6-8 C, White Bear Lake
Concordia-Moorhead
Brayden Vertina, 6-0 G, Verndale
Jackson Jangula, 6-0 G, St. Cloud Cathedral
Caden Bjornjeld, 6-1 G, Lac Qui Parle Valley
Ryan Slette, 6-5 F, Willmar
Camden Arndt, 6-3 SF, Morris Area
Kade Peterson, 5-11 PG, Bemidji
Ryan McGinnis, 6-7 PF, Maple Grove
Mason Johnson, 6-8 C, Spring Lake Park
Gustavus
Jordan Schommer, 6-0 PG, Pequot Lakes
Parker Jones, 6-3 SF, St. James
Mac Wilner, 6-3 SF, Maple Grove (transfer from Dubuque)
Anders Hedstrom, 6-3 SF, Alexandria
Austin Puppe, 6-4 F, Monticello
Jake Guse, 6-7 C, Waseca (transfer from MSU-Mankato)
Hamline
Reilly O’Neil, 6-6 F, Princeton
Blake Christensen, 5-9 PG, Northfield
Jake Veldman, 6-2 SF, Prior Lake
Josh Fogel, 5-7 PG, Hopkins
Max Gerstner, 5-11 G, Holy Angels
Conner Krenos, 5-11 SG, Chaska
Marshall Holland, 6-6 F, Coon Rapids
Tate Caldwell, 6-3 SF, St. Cloud Tech
Jackson Schlaak, 6-8 C, Northfield
Trenton Attwood, 6-6 F, Stillwater
St. John’s
Ricky Eason, 6-1 PG, Centennial
Tommy Jensen, 6-1 PG, Lakeville North
Tyler Kemp, 6-4 F, New Prague
Aden Price, 6-3 SG, Irondale
Carson Schoeller, 6-9 C, Prior Lake
Jon Stimmler, 6-7 C, Princeton
St. Mary’s
Deshawn Pickford, 5-11 PG, Brooklyn Center (transfer from Minnesota West CC)
Connor Arnold, 6-6 F, Le Sueur-Henderson
St. Olaf
Josh Albers, 6-4 SF, Mounds View
Charlie Haff, 6-6 PF, Edina
Jake Weber, 6-4 F, Pine Island
Griffin Doughty, 6-4 SF, Plainview-Elgin-Millville
Luke Barnes, 6-5 SF, Minneapolis Roosevelt
Brendan Kauls, 6-6 PF, Mounds View
St. Thomas
Jared Rainey, 6-2 PG, Maple Grove
Mason Tapp, 6-5 SF, Hayfield
Brooks Allen, 6-7 PF, Shakopee
Tate Staloch, 6-6 PF, Lakeville North
Matthew Langer, 6-2 G, Hill-Murray