OHSAA Power Rankings (Final Edition)
Today, Feb. 18, is the first day of the OHSAA tournament, even if a lot of schools have several games remaining in the regular season. The schedule is different for everyone. Regardless, the time is right for our final OHSAA Power Rankings!
Let us know what you think!
On the outside looking in for Division I (alphabetical): Centerville, Hoban, Lima Senior, Mentor, Northview, Whitmer
Team | Avg. Pt. Dif. | Quality Wins | Losses | Previous Rank | Notes |
---|---|---|---|---|---|
#1 Moeller (21-0) | +26.7 | St. Vincent-St. Mary, Centerville, Purcell Marian, Chaminade Julienne, Springfield, Lakota East, Wayne, Covington Catholic (KY), Booker (FL) | #1 | No. 1 seed in Dayton 1 district. | |
#2 Pickerington Central (21-1) | +19.0 | Pickerington North, Trotwood, Reynoldsburg (2x), Newark, Springfield, Gahanna (2x), Catholic Central (MI), Williamston (MI) | Pickerington North | #6 | No. 3 seed in Columbus region. |
#3 St. Vincent-St. Mary (16-3) | +9.6 | Brush, Lorain, St. Edward, Hoban, St. Ignatius, Cleveland Central Catholic, Lutheran East, Warrensville Heights, Simeon (IL), Chaminade (CA) | Moeller, Spire, Kennedy Catholic (PA) | #5 | No. 1 seed in Barberton district. |
#4 Coffman (20-1) | +24.0 | Pickerington North, Hilliard Davidson (2x), Upper Arlington, Lakota East, Mansfield Senior | Upper Arlington | #3 | No. 1 seed in Columbus region. |
#5 Hilliard Bradley (20-1) | +16.1 | Springfield, Newark, Walnut Ridge, Delaware Hayes (2x), Thomas Worthington (2x) | Hilliard Davidson | #2 | No. 2 seed in Columbus region. |
#6 Lorain (19-1) | +19.1 | Cleveland Heights (2x), Lutheran East (2x), Warrensville Heights | St. Vincent-St. Mary | #9 | No. 1 seed in Elyria district. |
#7 Brush (18-3) | +18.4 | St. Edward, Shaker Heights, Willoughby South (2x), Warrensville Heights | St. Vincent-St. Mary, Spire, Kennedy Catholic (PA) | #4 | No. 2 seed in Euclid district. |
#8 Olentangy Liberty (18-4) | +12.3 | Pickerington North, Hughes, Newark, Wayne, Gahanna | Taft, Hilliard Davidson, Orange, Christian Brothers (TN) | NR | No. 4 seed in Columbus region. |
#9 St. Edward (13-7) | +4.8 | Whitmer, St. Ignatius, Cleveland Central Catholic, Lutheran East, Lakewood, Florence (MS), North Mecklenberg (NC), Myrtle Beach (SC), Kennedy Catholic (PA) | St. Vincent-St. Mary, Brush, Lima Senior, St. Ignatius, Spire, North Crowley (TX), Kennedy Catholic (PA) | #5 | No. 1 seed in Lakewood district. |
#10 Pickerington North (18-4) | +17.3 | Pickerington Central, VASJ, Reynoldsburg (2x), Gahanna (2x), Canal Winchester | Pickerington Central, Coffman, Olentangy Liberty, Logan | NR | No. 5 seed in Columbus region. |
On the outside looking in for Division II: Bay, Gilmour Academy, Lake Catholic, Lexington, London, Mansfield Senior, Wauseon
Team | Avg. Pt. Dif. | Quality Wins | Losses | Previous Rank | Notes |
---|---|---|---|---|---|
#1 Trotwood (20-2) | +35.7 | Centerville, Springfield, Butler, Sidney, Fairborn (2x), Crispus Attucks (IN) | Pickerington Central, Wayne | #4 | No. 1 seed in Dayton 2 district. |
#2 Columbus South (19-1) | +20.8 | Northland, Walnut RIdge, Bishop Hartley, Johnstown, Alder | Walnut Ridge | #2 | No. 1 seed in Columbus 1 district. |
#3 Taft (17-3) | +15.0 | Olentangy Liberty, Aiken, Stivers, Deer Park, McNicholas, Covington Catholic (KY), Newport (KY) | Hughes, Aiken, Milford | #1 | No. 2 seed in Dayton 3 district. |
#4 VASJ (13-5) | +3.9 | Hoban (2x), Euclid, Cleveland Heights, Cleveland Central Catholic, Benedictine, Gilmour Academy | Pickerington North, St. Ignatius, Cleveland Central Catholic, Benedictine, West Memphis (AR) | #3 | No. 1 seed in Ashtabula district. |
#5 Hughes (16-5) | +8.2 | Taft, Aiken, Cleveland Heights, International Sports Academy, Alonso (FL) | Moeller, Taft, Olentangy Liberty, Aiken, Wesley Christian (KY) | #5 | No. 1 seed in Dayton 3 district. |
#6 Cleveland Central Catholic (12-9) | +5.3 | VASJ, St. Ignatius, Cleveland Heights, Solon, Lake Catholic, Garfield Heights | St. Vincent-St. Mary, St. Edward, Hoban (2x), VASJ, Bene (2x), Toledo St. John's, Warrensville Heights | NR | No. 1 seed in North Ridgeville district. |
#7 Wyoming (20-1) | +16.9 | Reading (2x), Deer Park (2x) | Purcell Marian | #8 | No. 3 seed in Dayton 1 district. |
#8 Chaminade Julienne (18-4) | +10.3 | Purcell Marian, Buchtel, Fenwick (2x), Badin | Moeller, Bishop Hartley, La Salle, Dayton Carroll | #7 | No. 1 seed in Dayton 1 district. |
#9 Benedictine (10-9) | +4.5 | VASJ, Cleveland Central Catholic (2x), Solon, Richmond Heights | St. Vincent-St. Mary, St. Edward, Mentor, Hoban (2x), Toledo St. Francis, St. Ignatius, Garfield Heights | NR | No. 3 seed in Stow district. |
#10 Aiken (16-6) | +7.7 | Taft, Hughes, Beechwood | Taft, Hughes, McNicholas, Winton Woods, Loveland, Mt. Healthy | NR | No. 4 seed in Dayton 1 district. |
On the outside looking in for Division III: Anna, Columbus Academy, Johnstown, Worthington Christian
Team | Avg. Pt. Dif. | Quality Wins | Losses | Previous Rank | Notes |
---|---|---|---|---|---|
#1 Harvest Prep (20-2) | +30.4 | Northland, Middletown Madison, Zanesville Rosecrans (2x), Mt. Lebanon (PA) | Fairmont, Marquette Catholic (IN) | #3 | No. 1 seed in Columbus 2 district. |
#2 Purcell Marian (18-4) | +10.0 | Wyoming, Fenwick, Deer Park, Badin (2x), McNicholas (2x), Alter, North Catholic (PA) | Moeller, Centerville, Chaminade Julienne, La Salle | #1 | No. 1 seed in Dayton region. |
#3 Archbold (21-0) | +23.4 | Ottawa-Glandorf, Wauseon, Kalida | #5 | No. 1 seed in Lima district. | |
#4 Ottawa-Glandorf (18-3) | +21.7 | Lima Senior, Lima Shawnee | Archbold, Lexington, FIndlay | NR | No. 2 seed in Lima district. |
#5 Lutheran East (12-8) | +8.8 | Warrensville Heights (2x), Lakewood, Richmond Heights | St. Vincent-St. Mary, Lorain (2x), St. Edward, St. Ignatius, Cleveland Heights (2x), Spire | #2 | In the Garfield Heights district (seeding unavailable). |
#6 Wheelersburg (22-0) | +22.5 | Oak Hill (2x) | #10 | No. 1 seed in Athens 1 district. | |
#7 Cardinal Stritch (17-3) | +24.9 | Norwalk, Maumee Valley, Toledo Central Catholic, Toledo Christian, Collins (KY) | Marion Local, Toledo Christian, Blackman (TN) | #8 | No. 2 seed in Toledo district. |
#8 Warrensville Heights (13-7) | +5.9 | Cleveland Central Catholic, Cleveland Heights, Buchtel, Garfield Heights | St. Vincent-St. Mary, Lorain, Brush, East Tech, Revere, Lutheran East (2x) | #4 | In the Garfield Heights district (seeding unavailable). |
#9 Beaver Eastern (21-1) | +12.4 | Fairland, Latham Western (2x), Glenwood (2x) | Oak Hill | NR | No. 2 seed in Athens 1 district. |
#10 Genoa (19-0) | +20.8 | Anthony Wayne | NR | No. 1 seed in the Toledo district. |
On the outside looking in for Division IV: Cincinnati Christian, Delphos St. John’s, Jackson Center, Kalida, Toledo Christian, Zanesville Rosecrans
Team | Avg. Pt. Dif. | Quality Wins | Losses | Previous Rank | Notes |
---|---|---|---|---|---|
#1 Convoy Crestview (17-1) | +19.7 | Minster, Delphos St. John's, Hicksville, Kalida | Bluffton | #1 | No. 1 seed in Elida district. |
#2 Berlin Hiland (21-1) | +31.7 | Gahanna, Garaway (2x), Grandview Heights, Strasburg-Franklin | East Tech | #3 | No. 1 seed in East district. |
#3 Richmond Heights (16-6) | +21.6 | Padua | Lorain, Whitmer, Shaker, Lutheran East, Benedictine, Gahanna | #2 | No. 1 seed in Norton district. |
#4 St. Henry (18-3) | +11.0 | Minster, Marion Local, Lima Shawnee, Fort Loramie, Vesailles, Wapakoneta | Marion Local, Anna, Russia | NR | No. 1 seed in Wapakoneta district. |
#5 Legacy Christian (19-3) | +25.7 | Minster, Emmanuel Christian, Troy Christian | Reynoldsburg, Stivers, Emmanuel Christian | #4 | No. 1 seed in Dayton 2 district. |
#6 Minster (14-7) | +8.1 | Marion Local, Anna, Jackson Center, Russia, Ottoville | Crestview, St. Henry, Legacy Christian, Delphos St. John's, Wapakoneta, Fort Loramie, Versailles | #5 | No. 3 seed in Wapakoneta district. |
#7 Marion Local (14-7) | +7.6 | Cardinal Stritch, St. Henry, Delphos St. John's, Russia, Fort Loramie, Versailles | St. Henry, Minster, Anna, Lima Shawnee, Jackson Center, Coldwater, Van Wert | NR | No. 2 seed in Wapakoneta district. |
#8 Mohawk (20-1) | +16.5 | Upper Sandusky (2x), Colonel Crawford, Carey | Colonel Crawford | #8 | No. 1 seed in Fostoria district. |
#9 Maumee Valley (15-5) | +22.5 | The Wellington School, Toledo Christian (2x), Stryker | Cardinal Stritch, Ottawa Hills (2x), Southview, Farmington (MI) | #6 | No. 2 seed in Fostoria district. |
#10 Springfield Catholic Central (18-3) | +13.5 | West Jefferson, Emmanuel Christian, Troy Christian | Lima Shawnee, Fairbanks, West Liberty Salem | NR | No. 2 seed in Dayton 3 district. |