Class 3A District Playoff Update
Below is an update from the District results that took place on Feb. 15 and 16 in Class 3A as well as a preview of the Regional assignments for each team in the state. Home teams are noted in bold.…
Access all of Prep Hoops
Continue reading this article and more.
Continue ReadingBelow is an update from the District results that took place on Feb. 15 and 16 in Class 3A as well as a preview of the Regional assignments for each team in the state. Home teams are noted in bold.
AREA I DISTRICT RESULTS:
Perry 62, Meeker 28
Chisholm 60, Blackwell 43
Prague 55, Alva 45
Jones 49, Oklahoma Christian School 46
Millwood 62, Newkirk 35
Christian Heritage 77, Crooked Oak 28
Oklahoma Centennial 74, Chandler 67
Community Christian School 63, Little Axe 38
AREA I REGIONAL MATCHUPS:
GAME 1A: Perry 53, Jones 44 / Thursday, Feb. 21 @ 8 p.m., Jones HS
GAME 2A: Chisholm 53, Prague 50 / Thursday, Feb. 21 @ 8 p.m., Chisholm HS
GAME 3B: OCS 75, Meeker 63 / Thursday, Feb. 21 @ 3 p.m., Jones HS
GAME 4B: Blackwell 56, Alva 31 / Thursday, Feb. 21 @ 3 p.m., Chisholm HS
GAME 1C: Millwood 48, CCS 37 / Thursday, Feb. 21 @ 8 p.m., Millwood HS
GAME 2C: CHS 66, Ok. Centennial 62 / Thursday, Feb. 21 @ 8 p.m., Christian Heritage School
GAME 3D: Newkirk 50, Little Axe 49 / Thursday, Feb. 21 @ 3 p.m., Millwood HS
GAME 4D: Chandler 66, Crooked Oak 56 / Thursday, Feb. 21 @ 3 p.m., Christian Heritage School
GAME 8A: Perry vs. Chisholm / Saturday, Feb. 23 @ 8 p.m., Jones HS (Winner and Runner-Up advance to Area)
GAME 5B: Prague vs. Jones / Friday, Feb. 22 @ 3 p.m., Jones HS
GAME 6B: Prague 53, Oklahoma Christian 51 / Friday, Feb. 22 @ 8 p.m., Jones HS
GAME 7B: Jones 49, Blackwell 43 / Saturday, Feb. 23 @ 3 p.m., Jones HS (Winner advances to Area)
GAME 8C: Millwood vs. Christian Heritage / Saturday, Feb. 23 @ 8 p.m., Millwood HS (Winner and Runner-Up advance to Area)
GAME 5D: Ok. Centennial 64, Newkirk 32 / Friday, Feb. 22 @ 3 p.m., Millwood HS
GAME 6D: CCS 47, Chandler 41 / Friday, Feb. 22 @ 8 p.m., Millwood HS
GAME 7D: Oklahoma Centennial vs. CCS / Saturday, Feb. 23 @ 3 p.m., Millwood HS (Winner advances to Area)
AREA II DISTRICT RESULTS:
Sequoyah-Tahlequah 58, Sperry 22
Keys-Parkhill 62, Haskell 56
Star-Spencer 73, Morris 45
Vian 60, Westville 45
Eufauls (Bye)
Metro Christian 92, Adair 60
Kellyville 72, Dewey 36
Atoka 65, Antlers 53
AREA II REGIONAL MATCHUPS:
GAME 1A: Seq-Tah 59, Vian 51 / Thursday, Feb. 21 @ 8 p.m., Sequoyah-Tahlequah HS
GAME 2A: Star-Spencer 60, Keys-Parkhill 55 / Thursday, Feb. 21 @ 8 p.m., Haskell HS
GAME 3B: Sperry 57, Westville 50 / Thursday, Feb. 21 @ 3 p.m., Sequoyah-Tahlequah HS
GAME 4B: Haskell 59, Morris 45 / Thursday, Feb. 21 @ 3 p.m., Haskell HS
GAME 1C: Eufaula 51, Atoka 33 / Thursday, Feb. 21 @ 8 p.m., Eufaula HS
GAME 2C: Metro Christian 78, Kellyville 49 / Thursday, Feb. 21 @ 8 p.m., Kellyville HS
GAME 3D: Antlers vs. *Bye*
GAME 4D: Adair 60, Dewey 36 / Thursday, Feb. 21 @ 3 p.m., Kellyville HS
GAME 8A: Sequoyah-Tahlequah vs. Star-Spencer / Saturday, Feb. 23 @ 8 p.m., Sequoyah-Tahlequah HS (Winner and Runner-Up advance to Area)
GAME 5B: Keys-Parkhill 52, Sperry 46 / Friday, Feb. 22 @ 3 p.m., Sequoyah-Tahlequah HS
GAME 6B: Haskell 59, Vian 47 / Friday, Feb. 22 @ 8 p.m., Sequoyah-Tahlequah HS
GAME 7B: Keys-Parkhill vs. Haskell / Saturday, Feb. 23 @ 3 p.m.,Sequoyah-Tahlequah HS (Winner advances to Area)
GAME 8C: Eufaula vs. Metro Christian / Saturday, Feb. 23 @ 8 p.m., Kellyville HS (Winner and Runner-Up advance to Area)
GAME 5D: Kellyville 62, Antlers 54 / Friday, Feb. 22 @ 3 p.m., Kellyville HS
GAME 6D: Atoka 70, Adair 61 / Friday, Feb. 22 @ 8 p.m., Kellyville HS
GAME 7D: Kellyville vs. Atoka / Saturday, Feb. 23 @ 3 p.m., Kellyville HS (Winner advances to Area)
AREA III DISTRICT RESULTS:
Comanche 69, Lindsay 58
Kingston 77, Dickson 43
Davis 36, Lone Grove 31
Holdenville 43, Lexington 41
Beggs 73, Kiefer 71
Crossings Christian 76, Riverside 72
Washington 80, Harding Fine Arts 25
Purcell 51, Marlow 36
AREA III REGIONAL MATCHUPS:
GAME 1A: Comanche 69, Holdenville 39 / Thursday, Feb. 21 @ 8 p.m., Lindsay HS
GAME 2A: Kingston 80, Davis 45 / Thursday, Feb. 21 @ 8 p.m., Kingston HS
GAME 3B: Lindsay 57, Lexington 52 / Thursday, Feb. 21 @ 3 p.m., Lindsay HS
GAME 4B: Dickson 64, Lone Grove 45 / Thursday, Feb. 21 @ 3 p.m., Kingston HS
GAME 1C: Purcell 79, Beggs 71 / Thursday, Feb. 21 @ 8 p.m., North Rock Creek
GAME 2C: Washington 52, Crossings Christian 43 / Thursday, Feb. 21 @ 8 p.m., Washington HS
GAME 3D: Kiefer 47, Marlow 46 / Thursday, Feb. 21 @ 3 p.m., North Rock Creek
GAME 4D: Riverside 79, Harding Fine Arts 40 / Thursday, Feb. 21 @ 3 p.m., Washington HS
GAME 8A: Kingston vs. Comanche / Saturday, Feb. 23 @ 8 p.m., Lindsay HS (Winner and Runner-Up advance to Area)
GAME 5B: Lindsay 75, Davis 38 / Friday, Feb. 22 @ 3 p.m., Lindsay HS
GAME 6B: Dickson 51, Holdenville 38 / Friday, Feb. 22 @ 8 p.m., Lindsay HS
GAME 7B: Lindsay vs. Dickson / Saturday, Feb. 23 @ 3 p.m., Lindsey HS (Winner advances to Area)
GAME 8C: Purcell vs. Washington / Saturday, Feb. 23 @ 8 p.m., North Rock Creek (Winner and Runner-Up advance to Area)
GAME 5D: Crossings Christian 77, Kiefer 42 / Friday, Feb. 22 @ 3 p.m., North Rock Creek
GAME 6D: Riverside 74, Beggs 65 / Friday, Feb. 22 @ 8 p.m., North Rock Creek
GAME 7D: Crossings Christian vs. Riverside / Saturday, Feb. 23 @ 3 p.m., North Rock Creek (Winner advances to Area)
AREA IV DISTRICT RESULTS:
Sulphur 73, Henryetta 69
Hugo 50, Cascia Hall 30
Spiro 62, Okmulgee 48
Heavener 48, Pocola 39
Roland 90, Tulsa Dove Science 42
Idabel 66, Valliant 44
Kansas 54, Salina 41
AREA IV REGIONAL MATCHUPS:
GAME 1A: Spiro 54, Sulphur 30 / Thursday, Feb. 21 @ 8 p.m., Henryetta HS
GAME 2A: Hugo 64, Marietta 61 / Thursday, Feb. 21 @ 8 p.m., Hugo HS
GAME 3B: Henryetta 61, Okmulgee 54 / Thursday, Feb. 21 @ 3 p.m., Henryetta HS
GAME 4B: Tishomingo 52, Cascia Hall 44 / Thursday, Feb. 21 @ 3 p.m., Hugo HS
GAME 1C: Kansas 68, Heavener 37 / Thursday, Feb. 21 @ 8 p.m., Heavener HS
GAME 2C: Roland 68, Idabel 39 / Thursday, Feb. 21 @ 8 p.m., Roland HS
GAME 3D: Salina 55, Pocola 34 / Thursday, Feb. 21 @ 3 p.m., Heavener HS
GAME 4D: Valliant 65, Tulsa Dove Science 43 / Thursday, Feb. 21 @ 3 p.m., Roland HS
GAME 8A: Hugo vs. Spiro / Saturday, Feb. 23 @ 8 p.m., Henryetta HS (Winner and Runner-Up advance to Area)
GAME 5B: Marietta 55, Henryetta 54 / Friday, Feb. 22 @ 3 p.m., Henryetta HS
GAME 6B: Sulphur 53, Tishomingo 49 / Friday, Feb. 22 @ 8 p.m., Henryetta HS
GAME 7B: Sulphur vs. Marietta / Saturday, Feb. 23 @ 3 p.m., Henryetta HS (Winner advances to Area)
GAME 8C: Kansas vs. Roland / Saturday, Feb. 23 @ 8 p.m., Roland HS (Winner and Runner-Up advance to Area)
GAME 5D: Idabel 76, Salina 51 / Friday, Feb. 22 @ 3 p.m., Roland HS
GAME 6D: Valliant 77, Heavener 50 / Friday, Feb. 22 @ 8 p.m., Roland HS
GAME 7D: Idabel vs. Valliant / Saturday, Feb. 23 @ 3 p.m., Roland HS (Winner advances to Area)
Did we miss anything? DM @McKinnisBryce via Twitter to let us know.