Team Rose Shootout Preview
The 2018 Team Rose Shootout is about ready to tip off this weekend at Mt. Carmel High School. The event will be held on December 8-9 all day long!
This event features 29 of the top 100 seniors in the state of Illinois. It is headlined by Top 20 seniors Markese Jacobs (Uplift), Dajuan Gordon (Curie), Marquise Kennedy (Brother Rice), Chris Payton (Bloomington), Nate Ferguson (Lemont), Ray J Dennis (Oswego East), Jeremiah Hernandez (St. Viator), Tujautae Williams (Orr), and Chris Roberts (Morgan Park). Also 18 of the top 100 juniors in the state will play in the event including the top prospect in the 2020 class Morgan Park point guard Adam Miller.
Saturday, December 8
11:00 AM Von Steuben vs Eduprize Charter (AZ)
12:30 PM Farragut vs Riverside Brookfield
2:00 PM Lemont vs Providence St. Mel
3:30 PM St. Viator vs Oswego East
5:00 PM Brother Rice vs Uplift
6:30 PM Bloom vs Morgan Park
Sunday, December 9
10:45 AM Romeoville vs Mt. Carmel
12:00 PM Oswego vs Downers Grove North
1:30 PM Bloomington vs Leo
3:00 PM Kenwood vs Hillcrest
4:30 PM OPRF vs Orr
6:00 PM Curie vs De La Salle
Prospects to Watch
2019
Ikenna Okeke (Romeoville)
Michael Salter (Romeoville)
Aaron Strong (Farragut)
Andrew Veon (Riverside Brookfield)
Zach Vaia (Riverside Brookfield)
Nate Ferguson (Lemont)
Jaxson Dian (Lemont)
Taeyon Neal (Providence St. Mel)
Deion Jackson (Providence St. Mel)
Jason Mason (Providence St. Mel)
Tim Ervin (Providence St. Mel)
Tyriel Nelson (Providence St. Mel)
Jeremiah Hernandez (St. Viator)
Trey Calvin (St. Viator)
Ray J Dennis (Oswego East)
Demari Grant (Oswego East)
Kameron Battle (Oswego East)
Marquise Kennedy (Brother Rice)
Markese Jacobs (Uplift)
Detalian Brown (Uplift)
DeAndre Vortes (Uplift)
Chris Roberts (Morgan Park)
Dylan Engler (Oswego)
Trey Boston (Downers Grove North)
Semaj Henderson (Downers Grove North)
Connor Ilyavi (Downers Grove North)
Noah May (Downers Grove North)
Chris Payton (Bloomington)
Donzell Johnson (Bloomington)
Fred Cleveland (Leo)
Dachaun Anderson (Leo)
LJ Johnson (Kenwood)
Artese Stapleton (Kenwood)
Dylan West (Hillcrest)
Dashon Enoch (OPRF)
Charlie Hoehne (OPRF)
Anthony Roberts (OPRF)
Chase Robinson (OPRF)
Tujautae Williams (Orr)
Greg Outlaw (Orr)
Terry Williams (Orr)
Dajuan Gordon (Curie)
Damari Nixon (Curie)
Justin Harmon (Curie)
Trevon Hamilton (Curie)
CJ Benton (De La Salle)
Alex Raiford (De La Salle)
2020
Destin Whitaker (Romeoville)
Zach Gibson (Romeoville)
Kyle Lillwitz (Lemont)
Connor Kochera (St. Viator)
Michael Huene (St. Viator)
Sam Schultz (Oswego East)
Grayson Goetz (Oswego East)
DeAndre Hagan (Brother Rice)
Connor Glennon (Brother Rice)
Dante Maddox (Bloom)
Keshawn Williams (Bloom)
Martice Mitchell (Bloom)
Donovan Newby (Bloom)
Adam Miller (Morgan Park)
Marcus Watson (Morgan Park)
Isaiah Burrell (Morgan Park)
Karl Jones (Morgan Park)
Jack Kahoun (Oswego)
Connor McCance (Oswego)
Kendale Anderson (Leo)
Shontrail Key (Leo)
Seryee Lewis (Kenwood)
Demarius Splunge (Orr)
Shaun Harris (Orr)
Ramean Hinton (Curie)
Elijah Pickens (Curie)
Josh Holmes (De La Salle)
2021
Odin Lium (Oswego East)
Boopie Miller (Morgan Park)
Kevin Bozeman (Downers Grove North)
Jack Mielke (Downers Grove North)
Avery Davis (Kenwood)
Bucky Irving (Hillcrest)
Kenton Wright (Hillcrest)
Isaiah Barnes (OPRF)
Joshua Smith (OPRF)