Posted On: 12/3/18 9:00 AM

The 2018-2019 South Dakota High School Basketball season kicks off this week.  We take a look at the preseason rankings for the Top 10 teams in each class.  Defending champs Yankton lead AA, Tea leads class A and Bridgewater-Emery leads class B.

Class AA:

The Class AA defending champions claim your preseason #1 spot.  Brandon Valley looks to be very competitive this year.  SF Roosevelt has gotten older and more experienced.  Huron and Watertown look to leave their marks as newcomers to the Top 10. (Inside the Rankings: https://www.prephoops.com/2018/12/inside-the-rankings-class-aa-snapshot/)

RankTeamRecordW's of NoteL's of NoteLast Week
1Huron16-4SF Roosy, AC, Yankton, SFOGSF Wash, Lincoln, SV, BV1
2Yankton16-4BV, RC Stevens, SF Roosevelt, ACHouston (TN), O'G, Watertown, Huron2
3SF Roosevelt14-6OG, SF Wash, SF Lincoln, Stevens, Central, BVO'G, Huron, BV, Yankton, A Central4
4SF O'Gorman13-7Yankton, SF Roosy, Tea, SFC, BV, Central, Stevens, LincolnSF Roosy, SF Lincoln, Harrisburg, StT More, MItchell, Huron, SFW3
5Brandon Valley13-7DeLasalle (Mn), Lincoln RC Stevens, SF Roosy, HuronYankton, Watertown (x2), SF Wash, SFOG, Harrisburg, SF Roosy5
6Rapid City Stevens14-6AC, RC Central (x2), SF Washington, SF LincolnYankton, Brandon Valley, SFOG, SF Roosevelt 6
7SF Washington13-7Huron, B Valley, SF Lincoln, Central, SFOG, ACSF Roos(x2), SF Lincoln, SFOG, Stevens7
8SF Lincoln11-9OG, SF Wash, Huron, RC CentralYankton, BV, SF Roosy (x2), SF Wash, RC Stevens, OG8
9Aberdeen Central11-9Watertown, SF RoosyYankton, BV, Central, Stevens, Huron, SFOG, Lincoln, SF Was9
10Watertown9-11Yankton, BV (x2)SFC, OG, Lincoln, Stevens ,AC (x2), SFR, SFW, Huron10

 

Class A:

Tea is coming off a 2018 runner-up finish after wining in 2017; they claim the #1 spot.  Sioux Falls Christian will be tough once again as will St. Thomas More.  2018 defending champion Madison checks in at #10. (Inside the Rankings: https://www.prephoops.com/2018/12/inside-the-rankings-class-a-snapshot/)

RankTeamRecord W's of NoteL's of NoteLast Week
1St. Thomas More17-2Sioux Valley, SFOG, Red Cloud, SF ChristianYankton, Brandon Valley1
2Sioux Valley19-1Huron, Parker, Viborg-HurleySt. Thomas More2
3Sioux Falls Christian15-5Dell Rapids, Lennox, Madison, Dakota Valley, Groton AreaVermillion, SFOG, Mpls North, St Thomas More, Harrisburg3
4Lennox17-3Madison, Vermillion, PG, Dakota ValleySF Christian, Tea Area, Dell Rapids4
5Dakota Valley16-5Tea, Tiospa Zina, Vermillion, Dell RapidsSFC, Madison, Lennox5
6Dell Rapids16-4Madison, Vermillion, DR-St Mary, LennoxSFC, Tea Area, D Valley6
7Crow Creek18-2Red Cloud, Pine RidgeWhite River, Winner7
8Vermillion16-5SFC, MadisonTea Area, Dell Rapids, Millbank, Lennox, Dakota Valley8
9Tiospa Zina17-3Pine Ridge, Red Cloud, Groton AreaMarty, White River, Dakota Valley9
10TTea Area15-6Dell Rapids, Vermillion, LennoxMadison, D Valley, SFOG, A Central, SFC10
10TMadison15-5Dakota Valley, Tea Area, Red CloudLennox, Dell Rapids, SFC, Harrisburg, Vermillion10

 

Class B:

Bridgewater-Emery is #1 to start the year coming of a 3rd place finish in 2018 and a 2017 championship.  Clark/Willow Lake, White River, Timber Lake, Sully Buttes and Canistota all finished top 6 at the state tourney last year, and this year and they start all in the top 6 again.  Look out for much improved Viborg-Hurley. (Inside the Rankings: https://www.prephoops.com/2018/12/inside-the-rankings-class-b-snapshot/)

RankTeamRecordW's of NoteL's of NoteLast Week
1Aberdeen Christian19-2Hanson, Corsica-Stickney, Viborg-HurleyGroton, Sisseton1
2DeSmet19-2Howard, DRSM, Arlington, Viborg-Hurley, Elkton-Lake BentonSV, Canistota2
3Viborg-Hurley17-3Howard, Hanson, Canistota, Freeman AcademyDe Smet, Sioux Valley, A Christian3
4Hanson18-3Parker, Howard, Canistota, DRSM, Corsica-SV-H, P-G, Aberdeen C4
5Arlington19-2Elkton-Lake Benton, Castlewood, DMSMDe Smet, Dell Rapids SM5
6White River18-3Tiospa Zina, Crow Creek, Lyman, Howard, Corsica-StickneyCanistota, Pine Ridge, Todd County6
7Howard16-5Ethan, Canistota, DRSM, ELBDe Smet, Viborg-H, Hanson, White River, SCW7
8Canistota17-4Elkton-Lake Benton, Freeman A, White River, Parker, De SmetLyman, Hanson, Viborg-Hurley, Howard8
9Sully Buttes 18-2Winner, Mobridge-PollockLyman, Herreid/Selby Area10
10Wolsey-Wessington 19-2Potter County, SCWNR