Updated Team Rankings After Week 1

High School
Wisconsin

Posted On: 11/26/18 2:00 PM

High school basketball action got underway across the state last week. Here are our updated top 10 rankings across all divisions following opening week in WIAA action...

 

DIVISION 1

1.  Brookfield Central (0-0)

Last Week:  N/A

This Week:  vs. Milwaukee King (Terry Porter Classic)

2. Sussex Hamilton (0-0)

Last Week: N/A

This Week:  vs. Dominican 

3. Waukesha West (0-0)

Last Week: N/A

This Week: at Waukesha North

4. Racine Park (0-1)

Last Week: Fell  68-54 to Milwaukee Washington

This Week:  N/A

5.  Kimberly (0-0)

Last Week:  N/A

This Week:  vs. Appleton West, at Oshkosh North

6. Homestead (1-0)

Last Week:  Defeated Milwaukee Academy of Science  94-75

This Week: At Port Washington, vs. West Bend West

7. Brookfield East (1-0)

Last Week: Defeated Milwaukee Hamilton 77-62

This Week: At Milwaukee Riverside (Terry Porter Classic)

8. Madison LaFollette (0-0)

Last Week: N/A

This Week:  vs. Madison West, at Madison Memorial

9. Oshkosh West (1-0)

Last Week:  Defeated Madison West 74-59

This Week:  at Neenah, at Fond Du Lac

10. Madison Memorial (0-0)

Last Week:  N/A

This Week:  vs. Sun Prairie, vs. Madison La Follette

 

Honorable Mention: Arrowhead, Eau Claire North,  Appleton West, Kettle Moraine, Milwaukee King, Sun Prairie, Waunakee, Racine Case, West Allis Central, Eau Claire Memorial,  D.C. Everest, Franklin

 

DIVISION 2

1.  La Crosse Central (0-0)

Last Week: N/A

This Week: at Marshfield

2. Nicolet (0-0)

Last Week: N/A

This Week:  at Hartford, vs. Slinger

3. Milwaukee Washington (1-0)

Last Week:   Defeated Racine Park 68-54

This Week:  vs. Martin Luther (Terry Porter Classic)

4. Kaukauna (0-0)

Last Week: N/A

This Week: at Fond Du Lac, vs. Appleton North

5. Westosha Central (0-0)

Last Week: N/A

This Week: vs. Kenosha Bradford

6.  Onalaska (0-0)

Last Week: N/A

This Week: at Chippewa Falls

7. Milwaukee Madison (1-0)

Last Week:  Defeated Shorewood 76-38

This Week: vs. Kenosha St. Joseph, vs. West Allis Central, vs. Minneapolis Henry

8. Green Bay Southwest (0-0)

Last Week: N/A

This Week: vs. Seymour, at West De Pere

9. Marinette (1-1)

Last Week:  Lost 74-63 to Madison East, Defeated  Pacelli 89-58

This Week: vs. Peshtigo, vs. Little Chute

10. East Troy (0-1)

Last Week:   Lost 73-68 to Martin Luther

This Week:  at McFarland

 

Honorable Mention: Mount Horeb,  McFarland, Merrill,  Monona Grove, Milwaukee Lutheran, River Falls, Stoughton, Wauwatosa West, Whitefish Bay, New Berlin Eisenhower, West De Pere, De Forest, Milwaukee Bay View,  Catholic Memorial

 

DIVISION 3

1.  Waupun (0-0)

Last Week: N/A

This Week:  at New Holstein, at Kewaskum

2. Martin Luther (1-0)

Last Week:  Defeated East Troy 73-68

This Week:  vs. Milwaukee Washington (Terry Porter Classic)

3. Racine St. Catherine's (0-0)

Last Week: N/A

This Week:  vs. Lake Mills

4. Brown Deer (1-0)

Last Week:  Defeated Milwaukee Destiny 94-69

This Week:   N/A

5. Lakeside Lutheran (0-0)

Last Week: N/A

This Week:  At Cambridge, vs. Elkhorn

6.  Brookfield Academy (0-0)

Last Week: N/A

This Week:  vs. Milwaukee Bay View (Terry Porter Classic)

7. Mount Horeb (1-0)

Last Week: Defeated Platteville 60-44

This Week:  vs. Oregon, at Baraboo

8. Xavier (1-1)

Last Week: Defeated Appleton North 59-54, Lost 86-81 to Appleton East

This Week: at Green Bay Preble

9. Prescott (0-0)

Last Week: N/A

This Week:  at Glenwood City, vs. Regis (Northwestern Tip-Off Classic)

10. Mauston (0-0)

Last Week: N/A

This Week: at Aquinas, at Tomah

 

Honorable Mention: Dominican, Platteville, Southern Door, Platteville, Lake Mills, Sturgeon Bay, Wrightstown, St. John's Northwestern Military Academy,  University School, Bloomer

 

DIVISION 4

1.  Mineral Point (0-0)

Last Week: N/A

This Week: vs. Dodgeville, at Wisconsin Dells

2. Milwaukee Academy of Science (1-1)

Last Week:  Defeated Milwaukee Collegiate Academy 110-60, Lost 94-75 to Homestead

This Week: N/A

3. Roncalli (0-0)

Last Week: N/A

This Week: vs. Southern Door, vs. Seymour

4. New Glarus (1-0)

Last Week: Defeated Monticello 92-48

This Week: vs. Columbus, vs. Dodgeville, at Forreston

5. Clear Lake (0-0)

Last Week: N/A

This Week: vs. Unity, vs. Spring Valley, at Osseo-Fairchild (Northwester Tip-Off Classic)

6. Howards Grove (1-0)

Last Week: Defeated Algoma 78-20

This Week: vs. Hilbert, vs. New Holstein

7. Cuba City (0-0)

Last Week: N/A

This Week: vs. Pecatonica

8. Colfax (0-0)

Last Week: N/A

This Week: at Thorp, vs. Ellsworth, vs. McDonnell Central (Northwest Tip-Off Classic)

9. Marathon (0-0)

Last Week: N/A

This Week: vs. Phillips

10. Lourdes Academy

Last Week:  Defeated Laconia 72-57

This Week: at Wayland Academy

 

Honorable Mention:  Fennimore, Manitowoc Lutheran, Auburndale, Deerfield, Darlington, Grantsburg, Osseo-Fairchild

 

DIVISION 5

1. Sheboygan Lutheran (1-0)

Last Week:   Defeated Living Word Lutheran 86-53

This Week:  At Reedsville, vs. Salem

2. Columbus  Catholic (2-0)

Last Week:  Defeated University School 92-85, defeated  Nekoosa 75-61

This Week:  vs. Colby, at Spencer

3. Wild Rose (2-0)

Last Week:  Defeated Wauzeka-Steuben 55-51, Defeated Princeton/Green Lake 43-34

This Week:  vs. Tigerton, at Adams-Friendship

4. Wauzeka-Steuben (0-1)

Last Week:   Lost 55-51 to Wild Rose

This Week:  at Cassville, at La Farge

5. Green Bay N.E.W. Lutheran  (0-0)

Last Week:  N/A

This Week:  vs. Sevastopol

6.  Hustisford (0-0)

Last Week:  N/A

This Week:  at Fall River, at Rio

7. Potosi (0-0)

Last Week:  N/A

This Week:  N/A

8. Rib Lake (0-0)

Last Week:  N/A

This Week:  at Abbotsford, vs. Lake Holcombe, at Stratford

9. Almond-Bancroft (0-0)

Last Week:  N/A

This Week:  at Manawa

10.  Barneveld (0-1)

Last Week:  Lost 71-49 to Fennimore

This Week:  at Wisconsin Heights, at Darlington

 

Honorable Mention: Living Word Lutheran,  Black Hawk, McDonnell Central, Randolph,  Southwestern, Bangor