Norm Stewart Classic Preview

High School
Missouri

Posted On: 11/30/18 4:16 PM

The annual Norm Stewart Classic kicks off Friday.  Mizzou legend and Hall of Fame Basketball Coach Norm Stewart, in conjunction with the Missouri Basketball Coaches Association and the American Cancer Society has put together its’ annual 24 game, 48 team, 48 hour high school basketball marathon featuring teams from across the states of Missouri and Illinois.  The schedule features highly rated teams and prospects in both the boys and girls ranks.  The games kick off at 6pm Friday and run non-stop through 6pm Sunday at Columbia College.  With this event comes national and regional exposure as it will be streamed on ESPN3 as well as regional networks all throughout the state of Missouri.

This special event was put together in honor of Coach Stewart, who fought and beat colon cancer in 1989 and returned to the sidelines the next season.  Not only will proceeds be donated towards the fight against cancer but new to this year all 48 teams participating will present checks to Coaches vs Cancer.  This is a special event, for a special cause, with loads of special talent all in the same gym.  Prep Hoops will be on site providing coverage throughout the weekend.  Here is the schedule for all 24 games as well as some (but certainly not all) of the prospects on the boys side to keep an eye on in this LOADED field!

 

2018 Norm Stewart Classic Schedule

FRIDAY, NOVEMBER 30

6:00 PM Waynesville vs. St. Joseph Academy (girls) 

8:00 PM Incarnate Word Academy  vs. Blue Springs (girls) 

10:00 PM Columbia Rock Bridge vs. Hazelwood Central (girls) 
 

SATURDAY, DECEMBER 1

12:00 AM Columbia Battle vs. Harrisburg (Girls)

2:00 AM Harrisburg vs. South Callaway (boys)

4:00:00 AM Springfield Catholic vs. Springfield Glendale (girls)

6:00:00 AM Wentzville Liberty vs. Peoria Quest Charter Academy (boys)

8:00 AM Kirkwood vs. Oak Grove (boys)

10:00  AM  Jefferson City vs. East St Louis Senior High (girls)

12:00 PM Poplar Bluff vs. Liberty North (boys)

2:00 PM Father Tolton vs. Hartville (girls)

4:00 PM Columbia Hickman vs. Oak Park (boys)

6:00 PM Mexico vs. Confluence Academy (boys)

8:00 PM Mexico vs. Mid Buchanan (girls)

10:00 PM Columbia Battle vs. Mid Buchanan (boys)

SUNDAY, DECEMBER 2

12:00 AM Moberly vs. Warrensburg (boys)

2:00 AM Community R-6 vs. Herculaneum (girls)

4:00 AM Centralia vs. Grandview Hillsboro (boys) 

6:00 AM St. Elizabeth vs. Ellington (boys)

8:00 AM Otterville vs. Lincoln (girls)

10:00 AM Otterville vs. Lincoln (boys)

12:00 PM Jamestown vs. Community R-6 (boys)

2:00 PM Columbia Hickman vs. Moberly (girls)

4:00 PM Columbia Rock Bridge vs. Raytown South  (boys)

Prospects to Watch

2019’s

Treysen Gray – South Callaway

Adrian Hinton – Peoria Quest 

DQ Gilbert – Peoria Quest

Kent Lawson – Wentzville Liberty

Damien Loyd – Kirkwood

Jonah McDowell – Kirkwood

Dominique Hardimon – Poplar Bluff

Jarvis Jennings – Hickman

Ahmad Louis – Oak Park

David Galantine – Battle

Savion Thorpe – Moberly

Braedan Wetrich – Moberly

Luke Mackey – Warrensburg

Luke Landwehr – Warrensburg

Isiaih Mosley – Rockbridge

DaJuan Harris – Rockbridge

Jamonta Black – Rockbridge

Quenton Brown – Rockbridge

 

2020’s

Isaiah Brown – Peoria Quest

Don Gayton – Peoria Quest

Jayce Catchings – Wentzville Liberty

Jalen Perry – Liberty North

Maricus Grant – Battle

Ross Struemph – St. Elizabeth

Dez McKinney – Raytown South

Jonathan Thompson – Raytown South

 

2021’s

Joseph Hardimon – Poplar Bluff

Cachao Gianquinto – Battle