DMV Top 30 Power Rankings: Week 1

Featured
Maryland

Posted On: 11/19/18 11:00 AM

It’s been a long summer of AAU and various exposure camps, but high school hoops is finally back in full swing. While it’s still very early, and most teams are still yet to play their first game, we have compiled a list of the top 30 teams from the D.C. Metro area along with the region surrounding and including Baltimore.

The DMV Top 30 Power Rankings, released every Monday during the season, is just our opinion. If you have a have a question or comment for us, send us an email or contact us via Twitter.

RANK

SCHOOL

RECORD

KEY WINS

UPCOMING GAMES

1

DEMATHA (MD)

 

11/30 vs. The Heights, 12/1 vs. St. Maria Goretti

2

PAUL VI (VA)

 

11/30 vs. Archbishop Carroll, 12/1 vs. St. Frances

3

WOODROW WILSON (DC)

 

12/1 vs. St. Stephens & St. Agnes

4

ST. FRANCES (MD)

1-0

@ Gerstell Academy

11/26 vs. Mt. Carmel, 11/28 vs. John Carroll, 11/30 @ Archbishop Spalding, 12/1 vs. Paul VI

5

GONZAGA (DC)

 

11/30 @ Bishop McNamara, 12/1 vs. Mount Saint Joseph

6

MOUNT ST. JOSEPH (MD)

 

11/20 vs. Archbishop Curley

7

BISHOP O’CONNELL (VA)

 

12/1 vs. Sidwell Friends

8

ST. JOHN’S (DC)

 

12/1 vs. St. Vincent Pallotti

9

ST. MARIA GORETTI (MD)

 

11/20 @ Boys’ Latin, 11/23 vs. VA Academy, 11/24 MAIT

10

POLY (MD)

 

12/5 @ Digital Harbor

11

BISHOP WALSH (MD)

 

12/1 vs. Georgetown Prep

12

EPISCOPAL (VA)

 

11/27 @ Georgetown Day, 11/30 vs. Yorktown, 12/1 vs. TBD

13

ST. STEPHEN’S ST. AGNES (VA)

 

12/1 vs. Woodrow Wilson

14

BULLIS (MD)

 

12/1 vs. Archbishop Carroll

15

ELEANOR ROOSEVELT (MD)

 

12/7 @ Lake Havasu (AZ), 12/8 @ Corona Del Sol (AZ)

16

BOWIE (MD)

 

12/11 @ Northwestern, 12/14 vs. Bladensburg, 12/15 vs. Rock Creek Christian

17

GEORGETOWN PREP (MD)

 

11/28 vs. Gilman, 12/1 vs. Bishop Walsh

18

BOYS’ LATIN (MD)

 

11/26 vs. Severn, 11/28 @ Friends, 11/30 vs. Malvern, Prep, 12/1 vs. TBD

19

MARET (DC)

 

12/1 vs. E.L. Haynes

20

FLINT HILL (VA)

 

11/30 vs. St. Anne’s Belfield, 12/1 vs. TBD

21

NATIONAL CHRISTIAN (MD)

  12/5 @ Friendship Tech, 12/9 vs. First Love (PA)

22

VIRGINIA ACADEMY (VA)

 

11/23 @ Goretti, 11/24 @ MAIT

23

WEST NOTTINGHAM (MD)

2-0

 

11/29 @ Scotland Campus, 11/30, 12/1 @ Bristow Tournament

24

GAITHERSBURG (MD)

 

12/6 @ Wheaton, 12/8 vs. Rockville

25

DULANEY (MD)

 

12/7 vs. Archbishop Curley

26

RICHARD MONTGOMERY (MD)

 

12/6 @ Walter Johnson, 12/8 @ Kennedy

27

ST. CHARLES (MD)

 

12/5 vs. Leonardtown, 12/7 vs. Huntingtown

28

W.T. WOODSON (VA)

 

11/27 vs. Wakefield, 11/30 vs. Tuscarora, 12/1 vs. Osbourn

29

BETHESDA CHEVY-CHASE (MD)

 

12/5 vs. Paint Branch, 12/7 vs. Churchill

30

SIDWELL FRIENDS (DC)

 

11/28 vs. Potomac School, 11/30 @ St. Albans

HONORABLE MENTIONS (LISTED ALPHABETICALLY)

ARCHBISHOP CARROLL (DC)

LANDON (MD)

GEORGE C. MARSHALL (VA)

MCDONOGH (MD)

NEW TOWN (MD)

PAINT BRANCH (MD)

POTOMAC FALLS (VA)

ST. ANDREW’S (MD)

SOUTH COUNTY (VA)

ST. VINCENT PALLOTTI (MD)