Intriguing Players To Watch For At College Of Idaho Team Camp

Featured
Idaho

Posted On: 06/6/18 3:49 PM

Starting tomorrow a number of Idaho’s premiere high school programs will kick off play at the College of Idaho team camp. Newly appointed head coach Colby Blaine broke down the number of teams/players/coach that will invade the Caldwell, Idaho area…

Prep Hoops Idaho plans on being in attendance for a handful of games over the weekend, but also wanted to give onlookers and observers a guide to some of the top players for each team scheduled to participate in the team camp. The list below is not 100% confirmed in terms of players who will be suiting up, but based off our rankings and notes it is a breakdown of some of the top talents for each high school in which we have built in our database.

Each player is listed with their respective class as well.

What a wonderful time for hoops fans in Idaho as these teams will do battle in one of the deepest talent pools assembled this offseason. Good luck to all!

Large varsity

Boise High – Cole Alton (2019), Emmett Plummer (2019), Whit Miller (2020)

Borah – Ellis Magnuson (2019), Austin Bolt (2020), DeVaughn Williams (2019), Biggie Bergersen (2019),

Capital – Kade Sorenson (2019)

Centennial – Kolby Modrow (2019)

Eagle – Cole Lake (2019), Drew LaJocies (2019), Austin Hayhurst (2019), Tanner Hayhurst (2020)

Kuna – Troy Patterson (2019)

Lewiston – Donaven Santana (2019)

Meridian – Javen Woodall (2019), Spencer Fair (2019), Donovan Sanor (2020), Brody Rowbury (2021)

Middleton – Tyler Robbinett (2020)

Mountain Home – Jared Adams (2019), Nehemiah Parker (2019), Tyriq Perry (2019), Kane Binkley (2020),

Mountain View- Jaxon Gentry (2019), Austin Smart (2019), Jake Clayton (2019), Ethan Ojukwu (2020), Sayuja Timilsena (2020), Matt Krasselt (2020), Josh Gillespie (2021), Noah White (2021)

Pocatello – Kobee Gunter (2019)

Ridgevue – Ricardo Albor (2019)

Rigby – Britton Berrett (2020)

Rocky Mountain – Briggs Ranstorm (2020), Cooper Frith (2020), Straton Rogers (2020), Nathan Sherle (2020), Jaden Hansen (2021), Caleb Johnson (2021)

Timberline – Andy Ford (2019), Kelvin Cobbley (2020)

Twin Falls – Faust Ystueta (2019), Mitchell Brizee (2019)

Vallivue – Amoro Lado (2019), Jayden Moran (2019), Gabe Gallegos (2019), Kyle Skamser (2019), Mike Fitts (2020), Sy Eaton (2020), Eliaez Baez (2021)

Middle/small varsity

Cole Valley Christian – Ricky Golenor (2019), Nathan Wetzel (2019), Dylan Krogh (2019)

Declo – Keegan Duncan (2019), Bart Gibby (2019)

Emmett – Brett Kern (2019), Carter Fletcher (2019)

Grangeville – Blake Darr (2019), Colby Kennedy (2019), Noah Kashmitter (2019)

Homedale – Mason Kincheloe (2019)

Kimberly – Dawson Cummins (2020)

Lapwai – Kendall Leighton (2019)

Liberty Charter – Cole Hinnenkamp (2019), Michael Corkish (2019), Ashton Sedrick (2020)

McCall/Donnelly – Dillon Wilkenson (2019), Seth Jones (2019)

Melba – Caleb Fong (2020)

Nampa – Justin Radford (2019), Donavon Estrada (2020)

New Plymouth – Kaden Leslie (2019), Hyrum Lindsey (2021)

Parma – Jared Neilson (2019), Braydon Jensen (2019)

The Ambrose – Paul Yenor (2020)

Weiser – Braden Bumgarner (2019)