Great Plains Alliance: Prospect Guide

Grassroots
Dakotas

Posted On: 06/26/18 5:04 PM

You’ve heard about how the GPA is the best attended D2 & D3 event of the year in our area over and over, so who will they be watching? Here is a quick run-through of talent.

A D1 Coach Watching Twitter – Here are a Dozen Players for You to Track

  1. Matthew Mors of South Dakota Attack 16s (Yankton HS)
  2. Larry Canady of WI Playground Warriors (Racine Park)
  3. Steven Crowl of WOTN 16s (Eastview, MN)
  4. Jacob Hutson of MN Fury Kline (Edina)
  5. Isaac Fink of MN Comets Lewis (Springfield)
  6. Noah Freidel of SD Attack (Tea Area)
  7. Jack Middleton of MN Fury Wilde (Edina)
  8. Noah King of MN Comets Elite 16s (Caledonia)
  9. Dane Zimmer of MN Fury Wilde (Hopkins)
  10. Cole Nicholson of MN Fury Wilde (Chaska)
  11. Matthew Willert of MN Comets Elite 16s (Buffalo)
  12. Ace Evans of Wisconsin Shooters (Martin Luther)

The D2 Offered Talent

  1. Jacob Beeninga of MN Fury Wilde (Wayzata – committed to Minnesota State-Moorhead)
  2. Isaac Fink of MN Comets Elite (Springfield)
  3. Noah Freidel of SD Attack (Tea Area)
  4. Jack Middleton of MN Fury Wilde (Edina)
  5. Dane Zimmer of MN Fury Wilde (Hopkins)
  6. Cole Nicholson of MN Fury Wilde (Chaska)
  7. Baden Noennig of MN Comets Elite (Mayer Lutheran)
  8. Sawyer Schultz of SD Attack (Bridgewater-Emery)
  9. Joe Jahner of ECI Prospects (Bismarck, ND)
  10. Brandon Adelman of MN Comets Elite (New London-Spicer)
  11. Ben Bohl of ECI Prospects (Bishop Ryan, ND)
  12. Tyler Kemp of WOTN (New Prague, MN)
  13. Logan Nagorski of MN Comets Elite (Big Lake)
  14. Matt Johnson of MN Comets Elite (Fergus Falls)
  15. Austin Jentzen of MN Comets Elite (STMA)
  16. Maleeck Harden of ECI Prospects (Moorhead, MN)

Next Up for a D2 Offer – A Top 20

  1. Ace Evans of Wisconsin Shooters (Martin Luther)
  2. Reed Miller of WI Playground Warriors (Marshfield)
  3. Malik Willingham of MN Select Leafblad (Waseca)
  4. Marquise Milton of WI Playground Warriors (Racine Horlick)
  5. Jared Rainey of MN Heat Nelson (Maple Grove)
  6. Nate Jenkins of WI Playground Warriors (Kettle Moraine)
  7. Jake Kettner of D1 Minnesota Rise (MN Valley Lutheran)
  8. Sam Hepp of WI Playground Warriors (Monona Grove)
  9. Ryan Waddell of Wisconsin Shooters (Mequon Homestead)
  10. Mitchell Goodbary of SD Attack (Sioux Falls Christian)
  11. Camden Bialas of SD Attack (Parker)
  12. Tommy Jensen of WOTN (Lakeville North, MN)
  13. Jarett Henderson of Wisconsin Shooters (Nicolet)
  14. Christian Kuntz of ECI Prospects (West Fargo Sheyenne, ND)
  15. Cade Goggleye of MN Comets K (North Woods)
  16. Jack Thompson of MN Comets Lewis (St. Thomas)
  17. Sam Nissen of MN Fury Wilde (Prior Lake)
  18. Andy Stafford of MN Fury Wilde (Hopkins)
  19. Sam Schwartz of Mn Heat MacDonald (White Bear Lake)
  20. Jenson Beachy of MN Comets DLR (Perham)

Ten More to Add to Your List – Minnesota

  1. Camden Arndt of MN Comets K (Morris Area)
  2. Isaiah Watts of MN Fury Wilde (Bloomington Jefferson)
  3. Mason Zick WOTN (Northfield)
  4. Josh Jeziorksi of Comets DLR (Perham)
  5. Regan Tollefsen of Fury Wilde (Chanhassen)
  6. Michael Ziermann of Comets K (Lester Prairie)
  7. Miles Mendez of Fury Kaupa (Farmington)
  8. Derek Techam of Comets Lewis (Delano)
  9. Connor Bich of Comets DLR (Germantown)
  10. Bradley Winter of Select Leafblad (Winona)

Five More to Add to Your List – North Dakota

  1. Treyton Mattern of ECI Prospects (Bismarck Century)
  2. Mason Walters of ECI Prospects (Jamestown)
  3. Dalton Albrecht of ND Attack (Grafton Area)
  4. Isaac Undlin of ECI Prospects (MLS)
  5. Kiir Maboor of ND Phenom (Fargo South)

Five More to Add to Your List – Wisconsin

  1. Noah Kollock of WI Playground Warriors (Almond-Bancroft)
  2. AJ Makinen of WI Playground Warriors (Muskego)
  3. Malachi Athnos of WI Playmakers (West Salem)
  4. Ian Brown of WI Playground Warriors (Madison Memorial)
  5. Sonny Phinisee of WI Shooters (Nicolet)

Five More to Add to Your List – South Dakota

  1. Caden Bleeker of SD Attack (Sioux Center, IA)
  2. Drew Cole of SD Attack (Brookings)
  3. Gavin Schipper of SD Attack (SF Christian)
  4. Luke Ronsiek of SD Attack (SF O’Gorman)
  5. Tucker West of SD Attack (SF Roosevelt)