Prospect Rankings: 2018 Small Forwards
The small forwards in Minnesota are the next of the six groups of senior players we will run down before the eventual statewide senior rankings. And it starts with Davidson bound Michael Jones.
- Michael Jones, 6-4, Woodbury (Davidson)
- Michael Schaefer, 6-6, St. Cloud Cathedral (Augustana)
- Goodnews Kpegeol, 6-6, North St Paul
- Damani Hayes, 6-4, Mankato East
- Deng Deang, 6-5, Sauk Rapids-Rice
- Trever Kaiser, 6-4, Dassel-Cokato (U of Mary)
- Garett Maag, 6-4, St. Croix Lutheran (North Dakota Football)
- Sam Vascellaro, 6-5, St. Thomas Academy
- CJ Dickson, 6-3, DeLaSalle
- Alex Rasmussen, 6-4, Northfield (St. John’s)
- Nate Seelye, 6-3, Grand Rapids
- Griffen Sage, 6-3, Orono
- Jacob Prince, 6-4, Cretin-Derham Hall (Southern Miss Football)
- Nolan Malo, 6-4, Owatonna
- RayQuawndis Mitchell, 6-4, Blaine
- Jon Martens, 6-4, Minnetonka
- Jerome Cunningham, 6-3, Fridley
- Moses Issa, 6-4, Austin
- Caden Freetly, 6-4, Farmington (St. Marys)
- Devin Wade-Henderson, 6-3, Richfield
- Kail Lindgren, 6-3, St. Cloud Tech (Valley City State)
- Aaron Smith, 6-3, St. Anthony
- Niko Polydorou, 6-3, Minneapolis Southwest
- Ryan Mazurek, 6-4 (South Dakota)
- Jack Burger, 6-4, Elk River
- Nick Bieniek, 6-3, Annandale
- Gary Smith III, 6-4, Roseville
- Trokon Massey, 6-3, Robbinsdale Cooper
- Nathan Macho, 6-3 Apple Valley
- Aidan Doherty, 6-4, St. Louis Park
- Parker Bjorklund, 6-4, Chaska
- Mike Evens, 6-3, Bloomington Jefferson
- Connor Foley, 6-3, New Ulm
- Chris Kelly, 6-4, Columbia Heights
- Marcel Winston, 6-3, Coon Rapids
- Eric Stai, 6-3, Rochester JM
- Zach Korba, 6-3, Apple Valley
- Nate Soto, 6-3, Fridley
- Sawyer Levos, 6-3, Hastings
- Max May, 6-4, Burnsville (Waldorf)
- Leo Buchwald, 6-3, Minneapolis Roosevelt
- Zach Sjoblad, 6-3, Pequot Lakes
- Cooper Berg, 6-6, Forest Lake (PF)
- Anthony Ross, 6-3, Westbrook-Walnut Grove
- Akeem Woods, 6-3, Hopkins
- Adam Arroyo, 6-3, St. Croix Lutheran
- Kyle Christensen, 6-2, Glencoe-Silver Lake
- Cody Mattson, 6-4, St. Michael-Albertville
- Levi Wylie, 6-3, Braham
- Garrett Mitchell, 6-3, Shakopee
- Cam LaChance, 6-1, Eagan
- Tyler Linder, 6-3, Worthington
- Mason Heath, 6-5, Andover
- Richard Mulbah, 6-3, Osseo
- Brady Hartman, 6-4, Tartan
- Dondree Spann, 6-2, Mankato West
- Lavante Parker, 6-2, Park Center
- Brandon Vazquez, 6-3, Rogers
- Riley Alger, 6-2, Watertown-Mayer
- Nate Armstrong, 6-2, Walker-Hacksack-Akeley
- Zach Haala, 6-3, Sleepy Eye