Prospect Rankings: 2018 Small Forwards

Featured
Minnesota

Posted On: 02/8/18 7:42 PM

The small forwards in Minnesota are the next of the six groups of senior players we will run down before the eventual statewide senior rankings.  And it starts with Davidson bound Michael Jones.

  1. Michael Jones, 6-4, Woodbury (Davidson)
  2. Michael Schaefer, 6-6, St. Cloud Cathedral (Augustana)
  3. Goodnews Kpegeol, 6-6, North St Paul
  4. Damani Hayes, 6-4, Mankato East
  5. Deng Deang, 6-5, Sauk Rapids-Rice
  6. Trever Kaiser, 6-4, Dassel-Cokato (U of Mary)
  7. Garett Maag, 6-4, St. Croix Lutheran (North Dakota Football)
  8. Sam Vascellaro, 6-5, St. Thomas Academy
  9. CJ Dickson, 6-3, DeLaSalle
  10. Alex Rasmussen, 6-4, Northfield (St. John’s)
  11. Nate Seelye, 6-3, Grand Rapids
  12. Griffen Sage, 6-3, Orono
  13. Jacob Prince, 6-4, Cretin-Derham Hall (Southern Miss Football)
  14. Nolan Malo, 6-4, Owatonna
  15. RayQuawndis Mitchell, 6-4, Blaine
  16. Jon Martens, 6-4, Minnetonka
  17. Jerome Cunningham, 6-3, Fridley
  18. Moses Issa, 6-4, Austin
  19. Caden Freetly, 6-4, Farmington (St. Marys)
  20. Devin Wade-Henderson, 6-3, Richfield
  21. Kail Lindgren, 6-3, St. Cloud Tech (Valley City State)
  22. Aaron Smith, 6-3, St. Anthony
  23. Niko Polydorou, 6-3, Minneapolis Southwest
  24. Ryan Mazurek, 6-4 (South Dakota)
  25. Jack Burger, 6-4, Elk River
  26. Nick Bieniek, 6-3, Annandale
  27. Gary Smith III, 6-4, Roseville
  28. Trokon Massey, 6-3, Robbinsdale Cooper
  29. Nathan Macho, 6-3 Apple Valley
  30. Aidan Doherty, 6-4, St. Louis Park
  31. Parker Bjorklund, 6-4, Chaska
  32. Mike Evens, 6-3, Bloomington Jefferson
  33. Connor Foley, 6-3, New Ulm
  34. Chris Kelly, 6-4, Columbia Heights
  35. Marcel Winston, 6-3, Coon Rapids
  36. Eric Stai, 6-3, Rochester JM
  37. Zach Korba, 6-3, Apple Valley
  38. Nate Soto, 6-3, Fridley
  39. Sawyer Levos, 6-3, Hastings
  40. Max May, 6-4, Burnsville (Waldorf)
  41. Leo Buchwald, 6-3, Minneapolis Roosevelt
  42. Zach Sjoblad, 6-3, Pequot Lakes
  43. Cooper Berg, 6-6, Forest Lake (PF)
  44. Anthony Ross, 6-3, Westbrook-Walnut Grove
  45. Akeem Woods, 6-3, Hopkins
  46. Adam Arroyo, 6-3, St. Croix Lutheran
  47. Kyle Christensen, 6-2, Glencoe-Silver Lake
  48. Cody Mattson, 6-4, St. Michael-Albertville
  49. Levi Wylie, 6-3, Braham
  50. Garrett Mitchell, 6-3, Shakopee
  51. Cam LaChance, 6-1, Eagan
  52. Tyler Linder, 6-3, Worthington
  53. Mason Heath, 6-5, Andover
  54. Richard Mulbah, 6-3, Osseo
  55. Brady Hartman, 6-4, Tartan
  56. Dondree Spann, 6-2, Mankato West
  57. Lavante Parker, 6-2, Park Center
  58. Brandon Vazquez, 6-3, Rogers
  59. Riley Alger, 6-2, Watertown-Mayer
  60. Nate Armstrong, 6-2, Walker-Hacksack-Akeley
  61. Zach Haala, 6-3, Sleepy Eye