Prospect Rankings: 2018 Shooting Guards
Top shooting guard prospects in the state of Minnesota? We run through the list now as we continue to produce the positional lists in preparation for our 2018 state rankings.
- Gabe Kalscheur, 6-4, DeLaSalle (Minnesota)
- Jarius Cook, 6-3, Park Center (NDSU)
- Anthony Davis, 6-2, Hopkins
- Beijan Newbern, 6-2, Maranatha Christian Academy
- Luke Martens, 6-3, Apple Valley (Winona State)
- Duoth Gach, 6-3, Austin
- Zach Theisen, 6-2, Osseo
- Nathan Rund, 6-1, Fergus Falls
- Max Bjorklund, 6’2, Orono (Bemidji State)
- Deundra Robertson, 6-2, Columbia Heights
- Noah Kannegiesser, 6-1, Hancock (Concordia-St. Paul)
- Gavin Bates, 6-2, Sibley East (St. John’s)
- Jake Binley, 6-2, Simley (St. John’s)
- Emmette Page, 6-1, Osseo
- Steele Senske, 6’4, Park Christian (Bemidi State)
- Manny Jingco, 6’1, Forest Lake
- Dalton Kubista, 6’3, Owatonna
- Drew Galinson, 6’2, Wayzata (Minnesota – Student)
- Beau Bailey, 6-2, Lakeville South
- Ely Hendrickson, 6’1, Apple Valley (Jamestown)
- Michael Coble, 6’3, Byron (MN State Mankato Football)
- Edmon Oyet, 6’2, Mankato East
- Cal Wright, 6’3, Mora
- Bjorn Knutson, 6’2, Byron
- Lorenzo Smith, 5’10, Minnehaha Academy
- Sage Booker, 6’0, DeLaSalle (Bemidji State Football)
- Luke Siwek, 6’0, Rosemount
- Terrell Adams, 6’0, Mpls Washburn
- Rezi Useh, 6-1, Monticello
- Nick Flottmeier, 6-3, Totino-Grace
- Carter Kopet, 6-2, Cleveland
- Mitchell Irlbeck, 6’1 Redwood Valley
- Marcus Boyd, 6’2, Mountain Lake
- DJ Davis, 6’2, Hopkins
- Cole Anderson, 6-2, Lakeville North (Jamestown)
- Carson Passer, 6’1, McGregor
- Kobey Woolhouse, 6’1, Mayer Lutheran
- Dylan Hillesheim, 6-2, CMC
- Tyl Woelber, 6’1 Pipestone Area
- Trent Meyer, 6’1 St. Cloud Tech
- Arnold Kingbird, 6’2, Cass Lake-Bena
- Drew Adams, 6’2, Roseville
- Travis Visser, 6’3, Hinckley-Finlaysion
- Sam Browne, 6-1, Blaine
- Trenton Peterson, 6’1, Annandale
- Westin Kirk, 6’0, RTR
- Quinn Fischer, 6’3, Esko
- Caleb Davis, 6’1, Cretin-Derham Hall
- Tate Olson, 6-0, North Woods
- Nick Ackerman, 6’2, Pine River-Backus
- David Birkeland, 6’2, Hermantown
- Each Thomsen, 6’0, Nicollet
- Isaiah Miller, 6’0, Robbinsdale Armstrong
- Kaden Vaughn, 5-11, St. Charles
- Thomas Lecy, 6-0, Orono
- Grant Pederson, 6’3, Lake Park-Audubon
- Trey Clark, 6’0, Como Park
- Cade Johnson, 6’2, PACT Charter
- Ray’Sean Treadwell, 6’1, Woodbury
- Derek Dahlgren, 6’1, Breckenridge
- Hunter Giffrow, 6’1, Braham
- Brendan Parson, 5’10, North Woods
- Sam Schwieger, 6’2, Fairmont
- Jacob Paulson, 6’1, Rushford-Peterson
- Bennet Cameron, 6’1, Battle Lake
- Nathan Hauser, 6’0, New Ulm Cathedral
- Dalton Slinger, 6’1, Fulda
- Logan Corlett, 6’1 Norwood-Young America
- Nathan Kallenbach, 6’0, Fairmont
- Clay Logan, 6’0, Pine City
- Adam Schumacher, 6’0 Waseca
- Garrett Jensen, 6’1, Minnewaska Area
- Luke Weniger, 6’2, Verndale
- Stephen Douglas, 6’2, Rochester Mayo
- Matt Eliason, 6’0, Chaska