DMV Top 30 Power Rankings: Week 13

Featured
Maryland/D.C.

Posted On: 02/19/18 5:00 AM

The postseason is set to kick into high gear, and this week’s update features a myriad of changes. The Bowie Bulldogs, who check in for the first time this season at #29, are one of the hottest teams in the area at the moment.

The DMV Top 30 Power Rankings, released every Monday during the season, is just an opinion. If you have a have a question or comment for us, send us an email or contact us via Twitter.

RANK SCHOOL RECORD PREVIOUS RANK KEY WINS KEY LOSSES LAST WEEK
1 PAUL VI (VA) 27-2 1 O’Connell (x2), Wesleyan Christian, Huntington Prep, Holy Spirit, Oak Ridge, St. John’s (x2), Brentwood Academy, Gonzaga (x2), DeMatha (x2), Carroll (x2) Oak Ridge, Findlay Prep Wins vs. McNamara, vs. DeMatha, vs. Carroll
2 DEMATHA (MD) 24-5 3 Eleanor Roosevelt, Oak Ridge, Archbishop Wood, St. John’s, O’Connell, Imhotep, Cox Mill, Archbishop Molloy, Carroll (x2) Montverde Academy, Gonzaga, Paul VI (x2) Wins @ Gonzaga, vs. Good Counsel; Loss @ PVI
3 GONZAGA (DC) 24-4 2 St. Frances, Charlotte Christian, Roman Catholic, Harvard Westlake, Bishop Loughlin, Mater Dei, DeMatha, Sacred Heart, St. John’s Paul VI (x2), St. John’s, DeMatha Loss vs. DeMatha; Win @ McNamara
4 ST. FRANCES (MD) 31-4 4 John Carroll (x2), Goretti, Iona Prep, Mt. St. Joe (x2), Providence Day, AACS, Patterson, Poly, McDonogh, Pallotti Lincoln, Gonzaga, Loyola, Pallotti Loss @ Pallotti; Wins vs. Glenelg, vs. MSJ
5 MOUNT ST. JOSEPH (MD) 25-4 6 Goretti (x2), St. John’s, AACS, Ranney, Boys’ Latin, McDonogh, Pallotti, John Carroll St. Frances (x2), John Carroll, Wesleyan Christian Wins vs. JC, @ OLMC; Loss @ SFA
6 ROCK CREEK CHRISTIAN (MD) 18-3 7 Battlefield, Douglass, Sanford, Riverdale Baptist, National Christian, Capitol Christian (x2), Takoma Academy (x2), Fairmont Heights Huntington Prep, Wilson, Olympic Wins @ Takoma Academy, vs. TPLS
7 BISHOP O’CONNELL (VA) 22-6 8 Georgetown Prep, Crossroads, Mission Bay, Albany Academy, Carroll (x2), DeMatha, St. John’s Paul VI (x2), DeMatha, Archbishop Stepinac, St. John’s, Gonzaga Wins vs. SJC, @ Carroll
8 GEORGETOWN PREP (MD) 19-5 9 Westtown, Pallotti, Wilson, Bullis, Episcopal (x2), St. Stephens St. Agnes (x3), St. John’s O’Connell, Gaston Day, Maret, Bullis, St. Albans Win vs. St. Stephens St. Agnes
9 WOODROW WILSON (DC) 22-9 11 Rock Creek Christian, Goretti, Episcopal, Dunbar, National Christian, Capitol Christian, Takoma Academy, Theodore Roosevelt, Poly Cardinal Hayes, Riverdale, Pallotti, Georgetown Prep, Morgan Park, Bowie Wins vs. Phelps, vs. McKinley
10 ST. MARIA GORETTI (MD) 25-7 12 St. Andrew’s, St. James (x2), John Carroll (x2), Potomac School, SSSAS, Patterson, Boys’ Latin Gonzaga, Pallotti, Wilson, St. Frances (x2), Mt. St. Joe (x2) Wins vs. JC, @ OLMC
11 ST. JOHN’S (DC) 20-9 10 Pallotti, Fairmont Heights, John Carroll, O’Connell, Carroll (x2), Gonzaga DeMatha, Mt. St. Joe, IMG, Paul VI, Gonzaga, Georgetown Prep, O’Connell Loss @ DJO, Wins vs. Ryken, @ Ireton
12 JOHN CARROLL (MD) 25-7 5 Mt. St. Joe, Perry Hall, Boys’ Latin (x2), Pallotti, McDonogh, Pallotti, AACS St. Frances (x2), Goretti (x2), St. John’s, Hudson Catholic, Mt. St. Joe Losses @ MSJ, @ Goretti; Wins vs. Boys’ Latin, @ Glenelg Country
13 POLY (MD) 15-6 14 Perry Hall, Riverdale Baptist, Douglass, Patterson, Dunbar (x2) Olympic, St. Frances, Lake Clifton, Simeon, Wilson Wins @ Reginald Lewis, vs. Carver, vs. Dunbar
14 BOYS’ LATIN (MD) 23-6 13 Dulaney, Pallotti, McDonogh (x2), Goretti, AACS John Carroll (x2), AACS, Mt. St. Joe, St. Frances Win @ AACS, Loss @ JC
15 PALLOTTI (MD) 23-10 15 Goretti, Riverdale, Bullis, Wilson, AACS, Bladensburg, St. Frances Georgetown Prep, St. John’s, Charlotte Christian, Boys’ Latin, McDonogh, John Carroll, Mt. St. Joe (x2) Wins vs. SFA, vs. Loyola
16 LOUDOUN VALLEY (VA) 23-1 17 Potomac Falls, Battlefield, Handley Conway Wins vs. Heritage, Woodgrove
17 CARROLL (DC) 16-11 16 Thurgood Marshall, South Lakes, Ryken (x2), Ireton (x2), McNamara (x2), Friendship Tech St. John’s (x2), Boston Academy, DeMatha (x2), Gonzaga (x2), O’Connell (x2), Paul VI (x2) Win @ Ireton, Losses vs. DJO, @ PVI
18 FRIENDSHIP TECH (DC) 23-3 18 Riverdale, Theodore Roosevelt, Maret, Thurgood Marshall, Dunbar (DC), National Christian Takoma Academy, Douglass, Carroll Win vs. SEED
19 BETHESDA CHEVY CHASE (MD) 19-3 21 Paint Branch, Bullis Springbrook, Gaithersburg, Shawnee Wins @ Sherwood, vs. RM
20 FAIRMONT HEIGHTS (MD) 18-4 22 Takoma Academy, Bowie, Potomac (MD), Douglass St. John’s, Chapelgate Christian, Oxon Hill, Rock Creek Christian Wins vs. Gwynn Park, @ Surrattsville
21 BULLIS (MD) 19-6 23 Takoma Academy, Virginia Academy, Episcopal (x2), Georgetown Prep Pallotti, Westtown, B-CC, Sidwell, Georgetown Prep, St. Stephens St. Agnes Win vs. Episcopal
22 FLINT HILL (VA) 19-5 24 Sidwell, St. Andrew’s (x2), Maret, Potomac School (x2), Woodberry Forest, St. James St. Anne’s Belfield, Sidwell, Episcopal, Maret, St. James Wins vs. SAES, @ GDS
23 MARSHALL (VA) 21-2 25 Wakefield (x2), South County, Edison, Westfield South Lakes, Edison Wins vs. Jefferson, vs. Wakefield
24 DOUGLASS (MD) 14-5 26 Theodore Roosevelt, Friendship Tech, Potomac (MD) DuVal, RCCA, Friendly, Fairmont Heights (x2) Wins @ Surrattsville, @ Largo
25 POTOMAC (MD) 20-2 27 River Hill, Theodore Roosevelt Douglass, Fairmont Heights Wins vs. T Roosevelt, vs. Central, vs. Gwynn Park
26 OAKDALE (MD) 19-1 29 Flowers Linganore Wins vs. Urbana, @ Frederick
27 WICOMICO (MD) 22-0 30 Decatur (x2) No Losses Win vs. Kent Island, Win @ Bennett
28 ELEANOR ROOSEVELT (MD) 16-5 HM Bishop Loughlin, Bowie, Wise, Flowers, Bladensburg DeMatha, Riverdale, Flowers, Perry Hall, Wise Wins vs. High Point, vs. Parkdale
29 BOWIE (MD) 14-7 HM Gaithersburg, Wise, Wilson, Flowers Fairmont Heights, Bladensburg, Kennedy, Eleanor Roosevelt (x2), Flowers, Wise Wins vs. Parkdale, @ High Point
30 DUNBAR (MD) 16-3 20 Milford Mill, Old Milll, Dunbar (DC), Patterson Poly (x2), City Losses @ City, vs. Poly; Win vs. Carver Vo-Tech

HONORABLE MENTION

DULANEY (MD)

EPISCOPAL (VA)

GAITHERSBURG (MD)

PAINT BRANCH (MD)

PERRY HALL (MD)

SPRINGBROOK (MD)

SOUTH COUNTY (VA)

SOUTH LAKES (VA)

THEODORE ROOSEVELT (DC)

WISE (MD)