DMV Top 30 Power Rankings: Week 12

High School
Maryland/D.C.

Posted On: 02/12/18 5:00 AM

We are now entering week 12, and it’s “do or die” time for some folks. Woodrow Wilson is this week’s biggest riser after recording three impressive wins on the road this week. Check out our updated top 30 below along with 10 Honorable Mentions.

The DMV Top 30 Power Rankings, released every Monday during the season, is just an opinion. If you have a have a question or comment for us, send us an email or contact us via Twitter.

RANK SCHOOL RECORD PREVIOUS RANK KEY WINS KEY LOSSES LAST WEEK
 

1

PAUL VI (VA) 24-2 1 O’Connell, Wesleyan Christian, Huntington Prep, Cannon, Meadowcreek, Holy Spirit, Oak Ridge, SJC (x2), Brentwood Academy, Gonzaga (x2), DeMatha, Carroll Oak Ridge, Findlay Prep Wins @ Carroll, @ Gonzaga
2 GONZAGA (DC) 23-3 2 SFA, Goretti, Ryken, Charlotte Christian, Roman Catholic, Harvard Westlake, Bishop Loughlin, Mater Dei, DeMatha, Sacred Heart, SJC PVI (x2), SJC Losses @ SJC, vs. PVI; Win @ Carroll
3 DEMATHA (MD) 22-4 4 ER, Oak Ridge, Archbishop Wood, SJC, O’Connell, Long Peak, Imhotep, Cox Mill, McEachern, McNamara (x2), Molloy, Carroll, Ryken (x2) Montverde, Gonzaga, PVI Wins vs. Ryken, vs. McNamara, @ Ryken
4 ST. FRANCES (MD) 29-3 3 John Carroll (x2), Spalding, Goretti, Iona Prep (NY), Glenelg, MSJ, Carmel Christian, Providence Day, AACS, Patterson, MLK, OLMC, Poly, McDonogh, Pallotti Lincoln, Gonzaga, Loyola Win vs. CHC; Loss @ Loyola
5 JOHN CARROLL (MD) 23-5 5 MSJ, Perry Hall, Boys’ Latin, Gilman, Calvert Hall, Bishop Hendricken, Pallotti, McDonogh, Poly, OLMC, AACS SFA (x2), Goretti, SJC, Hudson Catholic Wins @ OLMC, vs. AACS
6 MOUNT ST. JOSEPH (MD) 24-3 6 Goretti, SJC, North Charleston, Cape Fear, Don Bosco, Goretti, AACS, Ranney, BL, McD, Pallotti SFA, John Carroll, Wesleyan Christian Win @ Pallotti
7 ROCK CREEK CHRISTIAN (MD) 16-3 7 Ridge View, Bladensburg, Battlefield, Douglass, Shroeder Paideia Academy, Lee, Sanford, Riverdale, Capitol Christian (x2), Green Run, NCA, Takoma Academy, Fairmont Heights, Arundel, Lincoln Huntington Prep, Wilson, Olympic Wins vs. Capitol Christian, vs. Lincoln
8 BISHOP O’CONNELL (VA) 20-6 8 Georgetown Prep, De La Salle, Crossroads, Mission Bay, Albany Academy, Carroll, Dematha, Ryken PVI (x2), DeMatha, Archbishop Stepinac, SJC, Gonzaga Wins vs. Ireton, @ GC, vs. The Heights
9 GEORGETOWN PREP (MD) 18-5 10 Westtown, Pallotti, Fordham Prep, Byrnes, Southside, Wilson, St. Albans, Bullis, Gilman, EHS (x2), SSSAS (x2), SJC, Landon O’Connell, Greensboro Day, Maret, Bullis Wins @ Landon, vs. SSSAS
10 ST. JOHN’S (DC) 15-8 11 Pallotti, McNamara (x2), Ryken, Fairmont Heights, JC, O’Connell, All Hallows, St. Rita, Carroll, Gonzaga, Ireton DeMatha, MSJ, IMG, PVI, Gonzaga, Prep Wins vs. Gonzaga, vs. Ireton
11 WOODROW WILSON (DC) 20-9 HM Rock Creek, Goretti, Episcopal, Dunbar, NCA, Captiol Christian, Takoma Academy, T Roosevelt, Poly, Cardinal Hayes, Riverdale, Pallotti, Georgetown Prep, Morgan Park, Bowie Wins vs. Dunbar, @ T Roosevelt, @ Poly
12 ST. MARIA GORETTI (MD) 23-7 12 St. Andrew’s, VA Academy, St. James (x2), JC, Potomac School, La Salle, SSSAS, Patterson, Calvert Hall, Boys’ Latin, Gonzaga, Pallotti, Wilson, SFA (x2), MSJ (x2) Wins vs. Cesar Chavez, vs. Spalding
13 BOYS’ LATIN (MD) 22-5 13 Severn, OLMC (x2), Dulaney, Calvert Hall, Pallotti, Glenelg Country, St. Paul’s, New Era, McDonogh (x2), Goretti, Spalding, Gilman JC, AACS, MSJ, SFA Wins vs. McDonogh, @ Spalding, @ Gilman
14 POLY (MD) 12-6 9 Digital Harbor, Perry Hall, Riverdale Baptist, Douglass, Patterson, Dunbar Olympic, SFA, Lake Clifton, Simeon, Wilson Wins @ Patterson, @ Dunbar; Loss vs. Wilson
15 PALLOTTI (MD) 21-10 14 Goretti, Riverdale, Bullis, Wilson, Narrangansett, AACS, Bladensburg, Admiral Farragut Academy, Calvert Hall (x2), Glenelg Prep, SJC, Charlotte Christian, Boys’ Latin, McDonogh, JC, MSJ (x2) Win vs. Gilman; Loss vs. MSJ
16 CARROLL (DC) 14-9 15 Thurgood Marshall, Mount Pleasant, St. Mary’s (x2), South Lakes, Good Counsel, Ireton (x2), Ryken, McNamara (x2), Friendship Tech SJC (x2), Tech Boston Academy, DM(x2), Gonzaga (x2), DJO, PVI Wins vs. The Heights, Ireton; Losses vs. PVI, vs. Gonzaga
17 LOUDOUN VALLEY (VA) 20-1 17 Briar Woods, Potomac Falls, Battlefield, Martinsburg, Loudoun County (x2), Handley, Dominion (x2), Martinsburg, Heritage (x2), Riverside Conway Wins @ Dominion, vs. Heritage
18 FRIENDSHIP TECH (DC) 19-3 19 Riverdale, T Roosevelt, Maret, Thurgood Marshall, Dunbar (DC), National Collegiate (x2), Washington Latin, NCA Takoma Academy, Douglass, Carroll Win @ SEED
19 SPRINGBROOK (MD) 17-3 18 B-CC, Blake, Whitman, RM, Sherwood, Blair (x2), Northwood, Magruder, Sherwood, Paint Branch Clarksburg, Paint Branch, QO Win @ Wheaton; Loss vs. QO
20 DUNBAR (MD) 15-1 20 Central, Downingtown East, Milford Mill, Old Mill, Dunbar (DC), Patterson Poly Loss vs. Poly
21 BETHESDA CHEVY CHASE (MD) 17-3 21 Paint Branch, Rockville, Bullis, Chestnut Hill, QO Whitman (x2), Northwest Springbrook, Gaithersburg, Shawnee Wins vs. Blair, vs. Northwood
22 FAIRMONT HEIGHTS (MD) 16-4 22 Takoma Academy, Bowie, Gwynn Park, Potomac (MD), Central, Douglass SJC, Chapelgate, Oxon Hill, RCCA Wins vs. Central, @ Douglass
23 BULLIS (MD) 18-6 24 Middleburg Academy, Takoma Academy, VA Academy, St. Christopher’s, EHS, Prep, Landon (x2), St. Albans (x2) Pallotti, Westtown, B-CC, Sidwell, Prep, SSSAS Win vs. Landon
24 FLINT HILL (VA) 17-5 30 SFS, SAES, Maret, Potomac School (x2), Highland, Landon, Bishop Ireton, Woodberry Forest, Saint James STAB, SFS, EHS, Maret, Saint James Wins vs. St. James, @ Potomac School
25 MARSHALL (VA) 19-2 25 Robinson, Westfield, South County, Wakefield, Chantilly, Edison South Lakes, Edison Win @ Stuart
26 DOUGLASS (MD) 12-5 23 Northwestern, T Roosevelt, Friendship Tech, Potomac (MD), Friendly DuVal, RCCA, Friendly, Fairmont Heights (x2) Win vs. Friendly, Loss vs. Fairmont Heights
27 POTOMAC (MD) 17-2 26 Oxon Hill, Westlake, North Point, Parkside, Sherwood, River Hill, Surrattsville (x2), Crossland, Largo (x2), Friendly, Central, Gwynn Park Douglass, Fairmont Heights Wins vs. Oxon Hill, @ Friendly, @ Friendship Collegiate
28 PERRY HALL (MD) 15-5 29 Eleanor Roosevelt, Riverdale Baptist, Dulaney, Patterson Poly, JC, Gerstell, McDonogh, Woodlawn Win @ Eastern Tech
29 OAKDALE (MD) 17-1 27 Thomas Johnson, Williamsport (x2), Randallstown, Flowers, Middletown (x2), Tuscarora (MD), Walkersville, Catoctin Linganore Win vs. Brunswick
30 WICOMICO (MD) 20-0 28 Pocomoke (x2), Crisfield, Washington (x2), Snow Hill (x2), Parkside (x2), Gilman, Decatur, Mardela, Decatur No Losses Win vs. Decatur

HONORABLE MENTION

BOWIE (MD)

EPISCOPAL (VA)

ELEANOR ROOSEVELT (MD)

DULANEY (MD)

GAITHERSBURG (MD)

PAINT BRANCH (MD)

SOUTH COUNTY (VA)

SOUTH LAKES (VA)

ST. STEPHENS & ST. AGNES (VA) 

WISE (MD)