DMV Top 30 Power Rankings: Week 6

Featured
Maryland/D.C.

Posted On: 01/1/18 5:00 AM

Happy New Year! As we begin 2018, there is a new team at the top of our power rankings. Gonzaga claims the #1 spot for the first time this season after taking care of business for yet another week. The 7-0 Potomac Wolverines and 6-1 Paint Branch Panthers are the debutants this week while Boys’ Latin, Theodore Roosevelt, and Loudoun Valley are back in the mix. Here is the latest edition of our rankings after week six.

The DMV Top 30 Power Rankings, released every Monday during the season, is just an opinion. If you have a have a question or comment for us, send us an email or contact us via Twitter.

RANK SCHOOL RECORD KEY WINS KEY LOSSES LAST WEEK
1 GONZAGA (DC) 9-0 SFA, Goretti, Ryken, Charlotte Christian, Roman Catholic, Harvard Westlake, Bishop Loughlin Wins vs. Harvard Westlake, Bishop Loughlin
2 DEMATHA (MD) 10-1 E Roosevelt, Oak Ridge, Archbishop Wood, SJC, O’Connell, Long Peak, Imhotep, Cox Mill Montverde Academy Wins vs. Long Peak, Imhotep, Cox Mill; Loss to Montverde
3 PAUL VI (VA) 8-2 O’Connell, Wesleyan Christian, Huntington Prep, Cannon, Meadowcreek, Holy Spirit, Oak Ridge Oak Ridge, Findlay Prep Wins vs. Meadowcreek, Holy Spirit, Oak Ridge
4 ST. FRANCES (MD) 15-2 John Carroll, Spalding, Goretti, Iona Prep (NY), Glenelg, MSJ, Carmel Christian, Providence Day Lincoln, Gonzaga Win vs. Carmel Christian, Providence Day, Loss to Lincoln
5 POLY (MD) 5-1 Perry Hall, Digital Harbor, Riverdale Olympic Win vs. Riverdale, Loss to Olympic (NC)
6 JOHN CARROLL (MD) 8-3 MSJ, Perry Hall, Boys’ Latin SFA, Goretti, SJC Loss vs. SJC
7 MOUNT ST. JOSEPH (MD) 12-3 Goretti, SJC, North Charleston, Cape Fear, Don Bosco SFA, John Carroll, Wesleyan Christian Wins vs. North Charleston, Cape Fear, Don Bosco
8 ST. JOHN’S (DC) 7-3 Pallotti, McNamara, Ryken, Fairmont Heights, JC DeMatha, MSJ, IMG Win vs. JC
9 BISHOP O’CONNELL (VA) 8-3 Georgetown Prep, McNamara, WT Woodson, De La Salle, Crossroads, Mission Bay PVI, DeMatha, Archbishop Stepinac Wins vs. De La Salle, Crossroads, Mission Bay, Loss to Archbishop Stepinac
10 GEORGETOWN PREP (MD) 7-2 Westtown, Pallotti, Fordham Prep, Byrnes, Southside O’Connell, Greensboro Day Wins vs. Byrnes, Southside; Loss to Greensboro Day
11 PALLOTTI (MD) 11-3 Goretti, Riverdale, Bullis, Wilson, Narrangansett Prep, SJC, Charlotte Christian Win vs. Narragansett
12 ST. MARIA GORETTI (MD) 11-5 St. Andrew’s, VA Academy, St. James, JC, Potomac School, La Salle, SSSAS Gonzaga, Pallotti, Wilson, SFA, MSJ Wins vs. Potomac School, La Salle, SSSAS
13 RIVERDALE BAPTIST (MD) 10-4 Wise, E Roosevelt, Wilson, Woodside, Hampton Christian Pallotti, Roman Catholic, Friendship Tech, Poly Loss vs. Poly; Wins vs. Woodside, Hampton Christian
14 WOODROW WILSON (DC) 10-7 Rock Creek, Goretti, Episcopal, McKinley, Westbury Christian, Legacy Riverdale, Pallotti, Cardinal Hayes, Morgan Park, Overland, Corona Centennial, Lincoln Academy Win vs. Legacy Early College; Loss to Lincoln Academy
15 ROCK CREEK CHRISTIAN (MD) 7-3 Ridge View, Bladensburg, Battlefield, Douglass, Shroeder Paideia Academy, Lee, Sanford Huntington Prep, Wilson Loss vs. Olympic; Win vs. Sanford
16 EPISCOPAL (VA) 8-1 Westtown, SSSAS, Ireton, Flint Hill, Glenelg Wilson
17 ELEANOR ROOSEVELT (MD) 4-2 Duval, Laurel, Northwestern, Bishop Loughlin Riverdale, DeMatha Win vs. Bishop Loughlin
18 WISE (MD) 7-1 Bladensburg, High Point, Laurel, Cleveland Catholic, West Middlesex Riverdale Wins vs. Cleveland Catholic, West Middlesex
19 ST. ANDREW’S (MD) 10-1 St. Albans, St. Paul’s, Curley, Saint John’s Catholic Prep, Friends, Kiski, Master’s Academy, Oldham County, Stateville Christian Goretti Wins vs. The Master’s Academy, Oldham County, Stateville Christian
20 BULLIS (MD) 11-3 VA Academy, Potomac School, Takoma Academy, Gulliver Academy, Miami Palmetto, South Miami B-CC, Westtown, Pallotti Wins vs. Gulliver Academy, Miami Palmetto, South Miami
21 SAINT JAMES (MD) 6-3 Loudoun Valley, McKeesport, Heritage, Potomac School, Caravel Academy Goretti, State College, Immaclate Conception Win vs. Caravel Academy, Loss vs. Immaculate Conception
22 BISHOP MCNAMARA (MD) 7-4 Bishop Loughlin (NY), Mt. Carmel, Ireton, Ryken, Howard O’Connell, IMG, SJC, Harvard Westlake Loss vs. Harvard Westlake, Win vs. Howard
23 MILFORD MILL ACADEMY (MD) 4-0 Gerstell, Woodlawn, Sparrows Point, Loch Raven
24 BOYS’ LATIN (MD) 10-2 Dulaney, Severn, Mt. Carmel, Spalding, Arundel, Dulaney, Audenreid Charter AACS, JC Wins vs. Arundel, Dulaney, Audenreid Charter School
25 DULANEY (MD) 5-1 Friends, Curley, Franklin, Oakland Mills Boys’ Latin Win vs. Oakland Mills, Loss vs. Boys’ Latin
26 POTOMAC (MD) 7-0 Oxon Hill, Westlake, North Point, Parkside, Sherwood, River Hill Wins vs. Sherwood, River Hill
27 PAINT BRANCH (MD) 6-1 RM, Blake, Wheaton, Gaithersburg, Kennedy B-CC Win vs. Gaithersburg, Kennedy
28 FRIENDSHIP TECH (DC) 7-2 Riverdale, T Roosevelt, Maret Takoma Academy, Douglass Loss to Douglass (2ot), Win vs. Bladensburg
29 THEODORE ROOSEVELT (DC) 14-2 Parkside, SEED, Bell, Anacostia, Washington, Northeast, Northwestern, Orchard Farm, Southeast, Midfield Friendship Tech, Douglass Win vs. Northeast, Orchard Farm, Southeast, Midfield
30 LOUDOUN VALLEY (VA) 8-2 Briar Woods, Potomac Falls, Battlefield, Martinsburg Saint James, Conway

HONORABLE MENTION

BATTLEFIELD (VA)

BETHESDA-CHEVY CHASE (MD)

CLARKSBURG (MD)

HIGHLAND (VA)

MARSHALL (VA)

PERRY HALL (MD)

SPRINGBROOK (MD)

SOUTH COUNTY (VA)

VIRGINIA ACADEMY (VA)

WAKEFIELD (VA)