Team Rankings: Week 3
The Minnesota weekly polls from Northstar Hoops. This year we are doing five of them. You can find the normal four classes in the drop down but click the link for our all class rankings.
Class AAAA
Ranking | Team | Record | Key Ws | Losses | Previous |
---|---|---|---|---|---|
1 | Minnetonka | 25-6 | Lakeville South, Osseo, BSM, DeLaSalle, Buffalo (x2), Hopkins, Shakopee (x2), CDH, TG, Eagan, Wayzata | Park Center, Edina (x2), Wayzata (x2), Hopkins | 4 |
2 | Wayzata | 29-2 | Totino-Grace, Shakopee, Rosemount, Lakeville N, Buffalo (x2), East Ridge, Edina (x3), EP, (x2), Washburn, DeLaSalle, Tonka (x2), Rogers, CDH, Hopkins (x2), | Hopkins, Tonka | 1 |
3 | Park Center | 27-4 | Lakeville North, BSM, Cherry, Tonka, Edina, Osseo, MG, Rogers, MV, Maple Grove, Farmington | Totino-Grace (x2), Spring Lake Park, Eagan | 2 |
4 | Hopkins | 23-6 | Orono, East Ridge, Lakeville South, Mpls South, Osseo, Minnehaha A, EP (x2), BSM, BUffalo (x2), Wayzata, Edina, Tonka, DeLaSalle, Washburn | Totino-Grace, Breck, Edina, Tonka, Wayzata (x2) | 3 |
5 | Shakopee | 23-6 | Waconia, Edina, EP,, Chan, Farmington, L South, Lakeville N, Waconia | Wayzata, Lakeville N, Lakville S, Tonka (x2), Farmington | 7 |
6 | Cretin-Derham Hall | 25-6 | Maple Grove, East Ridge Holy Family, Mounds View (x2), DeLaSalle, Forest Lake (x2), Central, Tartan, Farmington | EP, Farmington, East Ridge, Tonka, Wayzata, Eagan | 6 |
7 | Farmington | 24-8 | CDH, Edina, Lakeville S (x2), Lakeville N (x2), Shakopee, JM , Rogers | Armstrong, AV, Chaska, Shakopee, Lakeville S, Lakeville N, CDH, Park Center | 5 |
8 | Lakeville North | 23-6 | East Ridge, Shakopee, L South (x2), Century (x2), Farmington | Park Center, Wisconsin Lutheran, Farmington (x2), Wayzata, Shakopee | 8 |
9 | Waconia | 22-6 | Edina, Hutch, EP, Delano, Orono, BSM | Lakeville S, Shakopee (x2), BSM, Chan, Orono | 9 |
10 | Eagan | 19-13 | Washburn, Century, Park Center, CDH | STA, Rosemount, Farmington (x2), Shakopee (x2), L North (x2), L South (x2), Apple Valley, Prior Lake, Tonka | NR |
Class AAA
Ranking | Team | Record | Top Ws | Top Ls | Last Rank |
---|---|---|---|---|---|
1 | DeLaSalle | 17-4 | Cedar Falls, BSM, Madison East, White Station, Brooklyn Center, St Croix L, C Heights | Iowa City West, Hopkins, EP, CDH | 1 |
2 | Austin | 21-1 | Totino-Grace, Mankato East (x2), Northfield (x2), Lakeville N, Forest Lake, JM, Minnehaha | Owatonna | 2 |
3 | Mankato East | 18-4 | Waseca, Winona, Marshall, Orono, JM, Northfield | Austin (x2), JM, Owatonna | 4 |
4 | Marshall | 21-3 | Fairmont, Orono, JCC. Jordan, JCC, Waseca, Willmar | SF Washington, SF Lincoln, Kato East | 5 |
5 | Orono | 17-5 | Monticello, Wayzata, Woodbury, Chaska, Breck, HF, Waconia, Delano, Edina | CDH, Marshall, Minnehaha, Mankato East, Hopkins | 6 |
6 | Willmar | 21-2 | Big Lake, Tech (x2), Apollo, Willmar, Sauk Rapids | Fergus Falls, Marshall | 3 |
7 | Waseca | 20-3 | Byron, StCLutheran, WEM, Winona | Delano, Kato East, Marshall | 7 |
8 | Sauk Rapids-Rice | 16-6 | Waconia, Delano, Tech, Fergus Falls | Hopkins, Brainerd (x2), Alexandria, Willmar, Fergus | 10 |
9 | Fergus Falls | 16-6 | Sauk Rapids, Alexandria (x2), Tech, Willmar | Breckenridge, Delano, Sauk Rapids (x2), Willmar, Brainerd | NR |
10 | Columbia Heights | 15-5 | BSM, Mahtomedi, Brooklyn Center, Lake City, Esko, Fridley, St Croix L | Hopkins, St Anthony, Roosevelt, DeLaSalle, Minnehaha Academy | 9 |
Class AA
Ranking | Team | Record | Key Ws | Losses | Previous |
---|---|---|---|---|---|
1 | Breck | 31-1 | Alexandria, Mpls North (x2), Osseo, Hopkins, Blake (x3), LCWM, Holy Family, Minnehaha (x3), Esko, C Heights, MCA, Waseca Lake City | Washburn | 1 |
2 | Lake City | 26-6 | Byron, Caledonia, Cannon Falls (x2), Byron, Minnehaha A, Maranatha, Albany, Pelican Rapids | Albany, Stewartville (x2), LA, Cannon Falls, Breck | 3 |
3 | Albany | 30-3 | Lake City, Mora, Melrose, Sauk Rapids-Rice, SW Christian, P Lakes, Osakis, Mora, Foley (x2), Sauk Centre, Pequot Lakes, Minnehaha (x2), Spectrum, Annandale, JCC, | EVW, Annandale, Lake City | 2 |
4 | Annandale | 26-4 | Albany, Spectrum, Hutch, Osakis (x2), Big Lake, GSL (x2), DC, Esko | Legacy Christian, DC, Albany | 4 |
5 | Cannon Falls | 24-6 | KM, Goodhue (x2), Esko, Byron, Lake City, LA, Caledonia | Lake City, Stewartville (x2), Byron, Caledonia Lake City | 5 |
6 | Pequot Lakes | 28-5 | CI, Mora (x2), MLWR, Bemidji, Esko, Waseca, JCC | Esko, Albany, Minnehaha A | 6 |
7 | Eden Valley-Watkins | 24-5 | LP, Albany, Annandale, NLS, Morris Area | Belle Plaine, Osakis, Paynesville, Morris Area | 7 |
8 | Pelican Rapids | 24-7 | Hawley (x2), Fergus F, West Central Area, WDC, | DGF, Barnesville, Sauk Centre, Ada Borup, Hillcrest Lutheran, Lake City, JCC | 8 |
9 | Jackson County Central | 22-9 | Waseca, Montevideo, R Valley (x2), New Ulm, Maple River, Pipestone A (x2), Morris Area, Pelican Rapids | Luverne, Waseca (x2), Marshall (x2), Worthington, Fairmont, Albany, P Lakes | NR |
10 | Minneapolis North | 16-11 | Holy Family (x2), AV, SSP, Esko, Mpls SW, | Breck (x2), Tartan, Mpls S (x2), De, Washburn (x2), Mpls SW, Maple Grove | 9 |
Class A
Ranking | Team | Record | Key Ws | Losses | Previous |
---|---|---|---|---|---|
1 | Cherry | 31-2 | Deer River, Holy Family, Superior, MLWR, Cass Lake Bena, Esko, Blake, Solon Springs (WI), Ada Borup, Nevis, Fertile-Beltrami (x2), Rock Ridge, N Woods, Nevis, RTR | Park Center, Forest Lake | 1 |
2 | Fertile-Beltrami | 27-7 | Ada Borup (x2), Win EMac (x2), Nevis, S Heart (x2) red Lake County, GGG, Red Lake, Goodhue, West Central Arwa | N Freeze, WAO, Cherry (x2), CG, Cass Lake-Bena | 5 |
3 | West Central Area | 28-5 | Morris Area/CA, Hillcrest Lutheran, Sauk Centre, BOLD, Melrose, Morris Area, Wadena Deer Creek, Ada Borup, BBE, Heritage Christian | Melrose Area, Pelican Rapids, Sauk Centre, Fertile-Beltrami, Nevis | 2 |
4 | Dawson-Boyd | 26-3 | RTR, Cass Lake-Bena, MACCRAY, (x2) Pipestone A, RP, SW MN Chr, .CMC (x2), NLA | Montevideo, Castlewood (SD), Minneota | 4 |
5 | Ada Borup West | 24-6 | P Christian (x2), Cass Lake Bena, WinEMac, MW, Nevis, EGF, Sacred Heart, Henning | Cherry, WAO, Fertile-Beltrami, Henning, West Central Area | 6 |
6 | Henning | 26-3 | Pillager, Wadena DC (x2), Ada Borup West, Underwood, Park Christian | Morris Area, Worthington, Ada Borup West | 7 |
7 | Blooming Prairie | 28-3 | JWP, (x2) Maple River, Southland, Kingsland | Cotter, KW, Goodhue | 8 |
8 | Nevis | 25-8 | Red Lake (x2), BBE, MIB, MW, Mountain Lake Area, East Central, West Central | Fertile-Beltrami, Sacred Heart, Ada Borup, Cass Lake Bena, Spring Grove, Cherry | NR |
9 | Mountain Lake Area-Comfrey | 27-5 | Springfield (x2), RTR, RRC, SW MN Christian, WWG, MCC, SESM, Sleepy Eye, Hills-Beaver , LP | MCC, RTR (x2), SW MN Christian, Nevis | 3 |
10 | Russell-Tyler-Ruthton | 24-9 | CMC, SW MN C, Mt Lake Area Comfrey, RRC (c3), Mountain Lake Comfrey | DB, SW MN C, Minneota, MT Lake Area-C, TMB, HBC, Cherry, Heritage Christian | 9 |
All Class
- Minnehaha Academy (3-0)
- Apple Valley (2-1)
- Lakeville North (3-0)
- East Ridge (2-1)
- Edina (2-0)
- Cretin-Derham Hall (3-1)
- Hopkins (2-1)
- DeLaSalle (1-2)
- Wayzata (2-0)
- Orono (3-1)